Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) rešpektuje rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej podpísať Trestný zákon schválený Národnou radou SR a snahu podať návrh na Ústavný súd SR. Odmieta však dôvod, ktorým má byť skrátené legislatívne konanie.
Novelizácia Trestného zákona bol ultramaratón
Za predchádzajúcich vlády boli podľa Suska prijaté desiatky zákonov v skrátenom legislatívnom konaní, napriek tomu neskončili na Ústavnom súde. Ako príklad uviedol novelizáciu zákona o volebnej kampani, ktorá bola prijatá v priebehu 24 hodín. V tomto kontexte sa podľa Suska javí dvojmesačné prerokovanie novelizácie Trestného zákona ako ultramaratón a nie zrýchlené legislatívne konanie.
Prezidentka sa stala opozičnou atrapou. Fico urobí všetko preto, aby novela Trestného zákona vstúpila do platnosti (video)
„Postoj pani prezidentky nás vôbec neprekvapuje, lebo je iba pokračovaním jej ochrany špeciálnej prokuratúry a trestne stíhaných vyšetrovateľov, pričom v tejto téme pani prezidentka už dávno stratila nadhľad, nadstraníckosť a snahu o objektívnosť,“ povedal minister spravodlivosti vo videu. Dodal, že je vyjadrenia splývajú s rétorikou strany, v ktorej bola podpredsedníčkou (PS, pozn. SITA) a ďalších opozičných strán.
Podpísanie novely prezidentkou
Rozsiahlu novelu Trestného zákona schválili poslanci Smer-SD, Hlasu-SD a SNS v skrátenom legislatívnom konaní 8. februára. Novela ruší Úrad špeciálnej prokuratúry, znižuje tresty za korupciu a ekonomickú trestnú činnosť a skracuje premlčacie doby pri viacerých trestných činoch vrátane znásilnenia. Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu Trestného zákona v piatok a podá návrh na Ústavný súd SR na preskúmanie tejto novely.
Čaputová sa rozhodla uprednostniť politický postoj pred záujmom ľudí, Pellegrini považuje tému Trestného zákona za uzavretú (video)
Zároveň podáva návrh na pozastavenie jej účinnosti, kým súd o jej návrhu nerozhodne. Prezidentka má k schválenej novele mnohé výhrady. Novelu napadne ako celok z procesných dôvodov, pretože je presvedčená, že neboli prítomné dôvody na skrátené legislatívne konanie. Zároveň v podaní upozorní na konkrétne nedostatky, kde „protiústavnosť dosahuje značnú intenzitu.“