- aktualizované 5. februára 9:55
Silný vietor a nepriaznivé počasie, ktoré v utorok zasiahli Slovensko, si vyžiadali 296 výjazdov hasičov. V 76 percentách sa týkali popadaných stromov, ktoré blokovali cesty a v mnohých prípadoch poškodili zaparkované autá.
Ako agentúru SITA informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, najviac výjazdov mali v Bratislavskom kraji – 82. Podobná situácia bola aj v Trnavskom kraji, kde zasahovali 75-krát. V Nitrianskom a Banskobystrickom kraji pomáhali 43 a 36-krát. V ostatných krajoch bola situácia pokojnejšia.
V Trenčianskom kraji mali 21 výjazdov, v Žilinskom 16, v Košickom 13 a v Prešovskom kraji 10. Na odstraňovaní následkov nepriaznivej poveternostnej situácie sa za posledných 24 hodín podieľalo 900 profesionálnych a dobrovoľných hasičov s 280 kusmi hasičskej techniky.
Vyliate potoky v Horovciach a Streženiciach
Daždivé počasie spôsobilo vážne problémy aj v dvoch obciach Púchovského okresu. Miestne potoky v Horovciach a Streženiciach sa vyliali z koryta do okolitého terénu. V oboch obciach vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity.
Meteorológovia vydali aj červené výstrahy. Na Slovensku prší, sneží, silno fúka a hrozí aj víchrica
V Horovciach sa vylial potok Suchlica, podľa starostu Milana Velasa je dôvodom zanedbané koryto, ktoré roky nebolo čistené. Na mieste zasahujú hasiči, voda sa však vyliala do okolitého terénu a zatopenie hrozí aj rozostavaným rodinným domom.
Rovnako neprečistené koryto je dôvodom vybreženia potoka v Streženiciach. Ako informoval starosta Juraj Hrišo, miestni hasiči spoločne s dobrovoľnými hasičmi z Púchova museli v prvom rade sprejazdniť hlavnú cestu II/507 z Púchova do Lednických Rovní.
Zatvorený park na Sihoti
V súvislosti so silným vetrom prijalo opatrenia aj mesto Nitra. Až do odvolania zatvorilo mestský park na Sihoti, rovnaké opatrenie platí aj pre mestský cintorín. Informoval o tom hovorca nitrianskej radnice Tomáš Holúbek s tým, že pre Nitru bola vydaná výstraha II. stupňa pred silným vetrom.
V Nitre po minuloročnej tragédii dobre vedia, čo dokáže narobiť silný vietor. Na konci septembra pri veľmi veternom počasí spadol strom v blízkosti rieky a usmrtil 14 ročného žiaka miestnej základnej školy.
Silný vietor na bratislavskom Prístavnom moste prevrátil kamión (video+foto)
Pod vodou boli aj cesty vo viacerých obciach okresu Turčianske Teplice a Martin. Na sociálnej sieti o tom informovala žilinská krajská polícia. „Upozorňujeme vodičov na vyliaty tok rieky Turiec v obciach Moškovec, Ivančiná, Rakovo a Socovce, vyliatie potoka hrozí v Dubovom,“ informovala krajská polícia v utorok popoludní s tým, že dopravnú situáciu monitorujú policajné hliadky.
Silný vietor robil problémy aj na iných miestach Slovenska. Na bratislavskom Prístavnom moste sa z dôvodu silného vetra prevrátil kamión. Takisto prevrátený kamión evidovala polícia aj pri meste Šaštín – Stráže v Trnavskom kraji.
Poškodená strecha domu
Hasiči v Žilinskom kraji odčerpávali vodu či odstraňovali spadnuté stromy. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Michal Kypus.
„Hasiči z Bytče pomáhali pri odčerpávaní vody zo zatopenej pivnice rodinného domu v obci Štiavnik. Príslušníci HaZZ z Martina zasahovali pri poškodení plechovej strechy na jednej z budov na Ulici A. Pietra v Martine,“ špecifikoval prácu hasičov Kypus.
Silný vietor pováľal na viacerých miestach stromy. „Hasiči z Rajca odstraňovali spadnutý strom z cesty III/2112 v katastri obce Čičmany, ich kolegovia z Turzovky zasahovali pri odstraňovaní popadaných stromov vo Vyšnom Kelčove,“ uviedol Kypus.
Spadnutý strom na ceste I/65 v Turčeku odstraňovali aj hasiči z Turčianskych Teplíc a podobnú prácu mali v obci Pribylina aj hasiči z Liptovského Hrádku. „Okrem týchto zásahov odstraňujú následky nepriaznivého počasia na viacerých miestach miestne dobrovoľné hasičské zbory,“ dodal Kypus v utorok popoludní.
Problémy na Záhorí
V Trnavskom kraji spôsobil vietor najviac problémov v oblasti Záhoria, ale aj na juhu kraja v oblasti Šamorína. Cestári Správy a údržby ciest Trnavského samosprávneho kraja odstraňovali z ciest hlavne popadané stromy. Podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča bolo v utorok v teréne až 70 zamestnancov. Okrem nich mali plné ruky práce aj hasiči a policajti.
Hasiči v Trnavskom kraji podľa Farkasovej z Prezídia Hasičského a záchranného zboru absolvovali v priebehu dňa približne 70 výjazdov.
Najčastejšie ich volali k popadaným stromom alebo uvoľneným krytinám. Západoslovenská distribučná evidovala v súvislosti so silným vetrom rozsiahle výpadky v dodávkach elektrickej energie. V utorok popoludní bolo bez elektriny okolo 7-tisíc zákazníkov v oblasti Bratislavy, Senice a Trnavy.
Pred vstupom do parkov v Trnave stáli počas utorka hliadky mestskej polície a ľudí upozorňovali na nebezpečenstvo, ktoré im hrozí. Vstup im nezakazovali, ale vysvetľovali, že je na vlastné riziko.
Rozsiahle výpadky elektrickej energie spôsobilo extrémne počasie aj na území Banskobystrického aj Žilinského kraja. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca spoločnosti Stredoslovenská distribučná (SSD) Miroslav Gejdoš, poruchy postihli viac ako 30-tisíc odberných miest a dosiahli stav kalamity.
V Banskobystrickom kraji boli najviac postihnuté obce Ľubietová, Strelníky a Špania Dolina v okrese Banská Bystrica, obce Janova Lehota a Lovčica–Trubín v okrese Žiar nad Hronom a mesto Nová Baňa v Žarnovickom okrese. V Žilinskom kraji je postihnutá obec Zbyňov v Žilinskom okrese a mesto Martin. Celkovo bolo mimo prevádzky 50 trafostaníc.