- aktualizované 16. septembra 19:10
Poslanci Národnej rady SR a ústavnoprávneho výboru už piatykrát vypočúvali kandidátov na post ústavných sudcov. Verejné vypočutie odštartovalo v pondelok 16. septembra o 09:00.
Každý kandidát mal najskôr pred poslancami čas na prezentáciu, následne odpovedal na otázky poslancov, či zástupcov prezidentky Zuzany Čaputovej.
Šestnásť kandidátov
Výboru pred vypočutím prišli štyri ospravedlnenky, predstúpilo teda 12 kandidátov zo 16 prihlásených. Z pondelňajšieho vypočúvania sa ospravedlnil Libor Duľa, Michal Ďuriš, Peter Melicher a Martina Jánošíková.
Všetkých 16 kandidátov o sudcovský talár na Ústavnom súde SR posunuli poslanci ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR do pléna parlamentu.
Zákonodarcovia budú na súčasnej schôdzi hľadať chýbajúce štyri mená, pričom ide už o piatu dvojkolovú voľbu. Pred poslancov predstúpili uchádzači, ktorí sa už vypočúvania zúčastnili aj štyria nováčikovia. Na ústavnom súde stále chýbajú šiesti sudcovia z trinástich, sedemčlenné plénum funguje teda iba formálne.
Kandidáti na post ústavných sudcov – piata voľba
Nominovaní sú Robert Šorl, Michal Matulník, Libor Duľa, Zuzana Pitoňáková, Ladislav Duditš, Peter Straka, Michal Ďuriš, Štefan Kseňák, Anton Dulak, Boris Gerbery, Peter Melicher a Martina Jánošíková, ktorí sa uchádzali aj v predošlých voľbách.
Nováčikmi sú Slavomír Trnkócy, ktorého na post navrhla Právnická fakulta Trnavskej univerzity, Peter Kohút, navrhnutý Slovenskou komorou exekútorov, Ladislav Juszkó, ktorého nominoval Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied a Robert Štefánik, nominovaný Slovenskou advokátskou komorou.
Doteraz poslanci vybrali 14 uchádzačov s tým, že na pôvodne voľných deväť miest ich bolo potrebných až 18. Hlasovať budú na aktuálnej schôdzi, pričom väčšina strán presadzuje verejnú voľbu.
Témy vypočúvania
Medzi témami, ktoré dominovali dopoludňajšiemu vypočúvaniu boli odborné znalosti, zadržané mobilné telefóny sudcov či osobné priority v prípade úspešného zvolenia.
Poslanci ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR vypočuli šesť uchádzačov, medzi nimi aj dvoch nováčikov, Ladislava Juszkóa a Petra Kohúta. Ladislav Duditš, Anton Dulak, Boris Gerbery a Štefan Kseňák už pred výborom svoje názory prezentovali v predošlých voľbách. Aj napriek tomu poslancov zaujímal najmä ich pohľad na zadržané mobilné telefóny sudcom.
Väčšinou odpovedali, že nepoznajú dostatok faktov a prípad treba ponechať v rukách polície. Uchádzači odpovedali aj na to, ako by si predstavovali svoje pôsobenie na Ústavnom súde SR v prípade ich zvolenia. Kandidáti opakovali, že pre košickú inštitúciu môžu byť prínosom, najmä pre ich odborné skúsenosti.
Nováčik na verejnom vypočutí, exekútor Peter Kohút vo svojej prezentácii uviedol, že súdnictvo potrebuje podľa neho výraznejšiu reformu. Sám si predstavuje vyššiu špecializáciu súdov či posudzovanie sudcov podľa odborných aj morálnych kvalít.
Druhý nováčik Juszkó prezentoval svoj názor na tému adopcie detí osobami rovnakého pohlavia. Podľa jeho slov je zdržanlivý pri novinkách a zmenách, pri tejto problematike by teda ponechal súčasný stav.
Kandidovali aj Fico a Procházka
Záujem kandidátov o miesto na Ústavnom súde SR klesá. Kým v prvej voľbe sa na nich zúčastnilo až 40, v druhej 30, v tretej 25, v štvrtej 16 a rovnako tak v piatej. O najcennejší talár na košickom ústavnom súde sa uchádzali aj bývalí či súčasní politici.
Najviac pozornosti pútal ešte v prvej voľbe na začiatku kalendárneho roka expremiér a v súčasnosti poslanec Národnej rady SR Robert Fico (Smer-SD). Vo voľbe sa objavili aj obe štátne tajomníčky rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner aj Monika Jankovská. O dôveru poslancov sa uchádzal aj ich kolega Peter Kresák, či exšéf strany Sieť Radoslav Procházka.
Podľa platných pravidiel musia uchádzači splniť niekoľko zákonných predpokladov. Napríklad musia byť rešpektovanými osobnosťami z právnej obce, mať minimálne 40 rokov, či absolvovanú 15-ročnú prax v právnickom povolaní.
Na zvolenie treba nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Pôvodne sa hovorilo o tom, že plénum parlamentu bude o nových sudcoch hlasovať už v stredu 18. septembra. V prípade, že v prvom kole nebude zvolený žiaden z kandidátov, sa voľba zopakuje na druhý pracovný deň.