Vyšetrovanie videonahrávok s Ficom a Kaliňákom pokračuje, na podnet Bilčíka začne vypočúvanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico, Robert Kaliňák
Zľava: Predseda Smeru Robert Fico a bývalý minister vnútra Robert Kaliňák. Foto: archívne, SITA/ Branislav Bibel, Ľudovít Vaniher - koláž Wbn

Na podnet europoslanca Vladimíra Bilčíka (Spolu/EPP) sa v decembri uskutoční ďalšie vypočúvanie monitorovacej skupiny Európskeho parlamentu pre demokraciu, právny štát a základné ľudské práva.

Vypočúvanie Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci sa bude týkať uniknutých nahrávok z poľovníckej chaty, ktoré sa postupne dostávajú do médií. Agentúru SITA o tom informovala asistentka europoslanca Silvia Hudáčková.

Budú sa pýtať na úniky z vyšetrovania

Europoslanci si postupne na vypočúvanie pozvú zástupcov Špeciálnej prokuratúry, Slovenskej advokátskej komory (SAK) a Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR).

„Budeme sa pýtať na úniky z vyšetrovania, ale aj na disciplinárne konania v SAK, keďže na zverejnených nahrávkach sa advokáti správajú nielen nevhodne, ale vynárajú sa aj vážne otázky o zákonnosti ich konania,“ skonštatoval Bilčík.

Monitorovacia skupina od vraždy Kuciaka

Europoslanec zdôraznil, že europarlament dlhodobo sleduje situáciu týkajúcu sa právneho štátu a spravodlivosti na Slovensku. Stála monitorovacia skupina vznikla po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky.

Skupina Slovensko naposledy navštívila v septembri.Peter Pellegrini (Hlas-SD – pozn. SITA) a hlavný aktér nahrávok Robert Fico (Smer-SD – pozn. SITA) nás v septembri posielali nevyberaným spôsobom preč zo Slovenska. Viem, že im vyhovoval pokoj, ale my rozhodne nikam neodchádzame,“ vyhlásil europoslanec Bilčík.

Portál aktuality.sk zverejnil v pondelok 25. októbra video z chaty, ktorú monitorovala polícia. Dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podľa portálu doplnil svoj návrh na predĺženie väzby obvinených v rámci novembrovej akcie Národnej kriminálnej agentúry Očistec o obrazovo-zvukové záznamy. Ide o priestorové odposluchy, kde kamery zaznamenali rozhovory Roberta Fica, Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD), advokáta Mareka Paru, syna policajného exprezidenta Tibora G. a oligarchu Miroslava Bödöra.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján KuciakMarek ParaMartina KušnírováMiroslav BödörPeter PellegriniRobert FicoRobert KaliňákSilvia HudáčkováTibor GašparVladimír Bilčík
Firmy a inštitúcie Európsky parlamentMS Ministerstvo spravodlivosti SRNAKA Národná kriminálna agentúraSAK Slovenská advokátska komoraÚrad špeciálnej prokuratúry