BRATISLAVA 11. apríla (WEBNOVINY) – Emisie oxidu uhličitého môžu spôsobovať nárast množstva peľu v ovzduší v európskych mestách. Vyplýva to z výsledkov rozsiahlej štúdie, v ktorej vedci z 13 európskych krajín analyzovali stav peľu v ovzduší v prípade viac ako 20 druhov rastlín. Výskumom zistili, že stav mnohých z nich vrátane druhov spôsobujúcich sennú nádchu súvisel s rastúcimi hodnotami CO2 vo vzduchu. Výskumníci z organizácie European Geosciences Union (EGU) počas svojho výročného zasadania oznámili, že urbanisti by mali prehodnotiť, ktoré stromy sadia. Počet prípadov sennej nádchy a ďalších alergií v Európe totiž stále stúpa. Vo Veľkej Británii napríklad počet prípadov alergickej nádchy, ku ktorej patrí aj senná nádcha, stúpol v rokoch 2001 až 2005 o tretinu. Informovala o tom britská vysielacia spoločnosť BBC.
Fámy o teplote
Pôvodne sa predpokladalo, že zvýšenú produkciu peľu spôsobujú vyššie teploty. Porovnávanie stavu peľu v ovzduší v teplejších a relatívne chladnejších rokoch ukázalo, že teplota tento efekt nespôsobuje. Annette Menzel z Technische Universität München uviedla, že eliminovali aj ďalšie možné faktory. „Mysleli sme si, že množstvo peľu môže súvisieť so zmenou využívania pôdy, avšak toto sme nezaznamenali,“ uviedla pre BBC News. „Pokúsili sme sa to spojiť s teplotou, ale to nebolo možné. Takže jediný efekt, ktorý zostal, je CO2 efekt; a z experimentov v reálnom svete a v klimatických komorách vieme, že CO2 zvyšuje množstvo peľu“, ktorý vytvárajú stromy.
Množstvo peľu v ovzduší sa zvýšilo spolu so zvýšením CO2 v mestách
Údaje použité pri výskume pochádzajú z monitorovacích staníc v 13 krajinách a dopĺňajú ich informácie o výskyte drevín z Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo OSN a meteorologické dáta. Zintenzívnenie vytvárania peľu sa nepotvrdilo u všetkých 25 skúmaných druhov – v niekoľkých prípadoch zaznamenali dokonca opačný vývoj. Avšak 60 percent skúmaných rastlín množstvo produkovaného peľu zvýšilo, a to vrátane deviatich druhov, ktoré vytvárajú alergénny peľ. Vedci zaznamenali rozdiely aj v závislosti od krajín, v ktorých sa konal výskum. Najzaujímavejším je však zistenie, že množstvo peľu v ovzduší sa zvýšilo spolu so zvýšením CO2 v mestách, ale nie mimo nich. Podľa odborníkov to môže byť spôsobené dlhšou životnosťou ozónových molekúl v mimomestských oblastiach. Tento plyn je známy tým, že pôsobí nepriaznivo na rast rastlín.
Stále však je ešte potrebné vykonať ďalší výskum. Podľa tímu z mníchovskej univerzity nás čaká ďalší nárast množstva peľu v ovzduší, keďže rastie aj koncentrácia CO2.