Výsledky 37. kola hokejovej Slovnaf extraligy

Nitra_extraliga

BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí 37. kola základnej časti najvyššej slovenskej hokejovej súťaže – Slovnaft extraligy:

HK Nitra – HC Slovan Bratislava 4:2 (1:1, 0:0, 3:1)

Góly: 10. Ďurkech (Podstavek), 53. M. Kováčik (M. Slovák, H. Ručkay), 56. M. Kováčik (M. Slovák, V. Vlk), 56. Podstavek (T. Chrenko, S. Saliji) – 10. L. Hudáček (Richard Huna), 41. Lipiansky (Róbert Huna)

Vylúčení: 3:3 na 2 min, navyše: Ďurkech – Lažo obaja na 10 minút za nešportové správanie sa, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko – Gajan, R. Bednár, 4202 divákov

Nitra: Lakosil – Špelda, Ďurkech, König, V. Vlk, Širokovs, Jass, Rais, Michal Novák – S. Saliji, T. Chrenko, Podstavek – M. Kováčik, M. Slovák, H. Ručkay – Kmeč, E. Čaládi, Gráčik – Románek, Šinkovič

Slovan: Konrád – J. Kováčik, Bohunický, Tesařík, Turunen, Štajnoch, Sersen, Tulupov – Kuľha, Hujsa, Demel – L. Hudáček, Richard Huna, Róbert Huna – Lažo, Lipiansky, Vaic – A. Bezák, O. Rusnák, M. Bakoš

Prvú šancu mal už v 57. sekunde domáci Ručkay, keď dobrú prihrávku od Slováka usmernil priamo do Konráda. Skóre mohol na opačnej strane v siedmej minúte otvoriť Richard Huna, keď po Hudáčkovej strele neudržal brankár Lakosil puk. Ďalšia Hudáčkova strela z ostrého uhla už skončila za chrbtom domáceho brankára a v čase 9:08 viedol Slovan 1:0. Výbornú kulisu však už o 37 sekúnd potešil obranca Ďurkech, keď strelou švihom medzi Konrádove betóny vyrovnal. Atraktívny hokej pokračoval aj v ďalšom priebehu. V pätnástej minúte pálil Podstavek tvrdo len do Konráda a o minútu na to neuspel proti brankárovi belasých ani Čaládi. Na tempe zápasu neubrala ani prvá prestávka. Naďalej sa hral dynamický hokej, no mužstvá si už viac strážili obranné pásmo. Najväčšiu šancu druhej tretiny mal v jej polovici Kuľha, keď po chybe domácich tečoval strelu od modrej čiary tesne vedľa odkrytej bránky. V závere druhej časti dostali Ďurkech a Lažo osobné tresty za vzájomnú potýčku.

Tretiu tretinu začali ideálne hostia. Lipianskeho strelu našiel brankár Lakosil až v bránke. Vyrovnania sa domáci dočkali v 53. minúte, kedy obrana Slovana nechala príliš priestoru Kováčikovi a ten úspešne dorazil vlastnú strelu. Tomu istému hráčovi vyšlo aj ďalšie striedanie, keď úspešne dorazil pokus Slováka a v eufórii hrajúci domáci viedli 3:2. To však nebolo z ich strany všetko. Ďalšiu chybu nervóznej obrany hostí potrestal ešte v tej istej minúte Podstavek, čím stanovil konečný výsledok. Hosťom nepomohla ani záverečná hra bez brankára.

Hlasy po zápase:

Peter Oremus(tréner Nitry): „Uvedomujeme si, že každé body do tabuľky sú prínosom, a každé víťazstvo nás teší. Slovan sme zlomili v poslednej tretine a to dokážu len silné tímy. Verím, že v týchto výkonoch budeme čo najdlhšie pokračovať.“

Róbert Pukalovič (asistent trénera Slovana): „Dnešné stretnutie bolo až nadmieru bojovné a bojovnosť išla na úkor kvality. Viazla kombinácia, pričom sa šťastie priklonilo na stranu Nitry. Snažili sme sa počas duelu o korektúry v zostave, ale nevyšlo nám to. Prajem domácim, aby v tejto atmosfére hrali aj v ďalších zápasoch.“

Dukla Trenčín – MHK 32 Liptovský Mikuláš 3:2 (1:0, 0:0, 2:2)

Gól: 6. Tybor (Sekeráš, M. Hlavačka), 45. Trefný (Jánoš, Tybor), 47. Tybor (Gašparovič) – 52. Tomášek (Valčák, D. Devečka), 57. Pohanka (Tomášek)

Vylúčení: 7:7 na 2 min, navyše: A. Kollár (Trenčín) na 10 min za úder do oblasti hlavy a krku, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Goga – Junek, Šefčík, 2520 divákov

Trenčín: Hiadlovský – Trefný, Sekeráš, Gábriš, M. Hruška, Jarábek, M. Hlavačka – Gašparovič, Jánoš, Tybor – Dubec, A. Kollár, T. Radulay – O. Ďuriš, P. Kopecký, M. Filo

Liptovský Mikuláš: Fikrt – M. Bača, Kumstát, T. Devečka, Heš, D. Devečka, Hučko, P. Lištiak, M. Varga – Cibuľa, Valčák, V. Novák – Mikula, Kuric, Kropáč – M. Bartánus, Pohanka, Tomášek – Roháč, Durdiak, M. Oravec

Pre oboch súperov veľmi dôležitý duel v ich boji o záchranu začali lepšie domáci, ktorí sa v 6. min ujali vedenia, keď Tybor v presilovke prestrelil brankára a poskytol Trenčanom malú psychickú výhodu. Tí však v polovici úvodnej tretiny nevyužili viac ako minútovú početnú výhodu o dvoch hráčov, a preto mal vyrovnaný zápas stále dramatický náboj. Liptáci hrozili nebezpečnými strelami, no v trenčianskej bránke bol pozorný Hiadlovský, ktorý svojich neraz podržal. Stretnutie neoplývalo vysokým tempom a ani peknými akciami. Bol to hlavne boj o každý puk a kúsok ľadu. Domáci v 24. min po Dubcovej strele opečiatkovali žŕdku, koncovku však mali nedôraznú a gólmana Fikrta nedokázali prekabátiť.

O svojom víťazstve rozhodol Trenčín dvoma gólmi na začiatku tretej tretiny. V 45. min počas presilovej hry Jánošovu strelu od modrej tečoval pred bránkou Trefný pomedzi Fikrtove betóny. O poldruha minúty ozdobila zápas lahôdkovou akciou dvojica Gašparovič – Tybor a ich bleskový únik sa skončil gólom do prázdnej bránky (3:0). Pohodlný náskok však domácich akoby ukolísal a v závere sa zo stretnutia ešte stala dráma. V 52. min totiž hosťujúci Tomášek doklepnutím do odkrytej bránky zužitkoval početnú výhodu a v 57. min Pohanka nekompromisnou strelou zblízka skorigoval stav na rozdiel jediného gólu. V hektickej koncovke duelu Liptáci zúfalo tlačili, na vyrovnanie však už ani s pomocou hry bez brankára nedosiahli.

Jozef Daňo (asistent trénera Trenčína): „Obidve mužstvá sa nachádzajú na dne tabuľky, preto bol pre nás tento zápas veľmi dôležitý a ťažký. Dve tretiny sme držali jednogólový náskok, potom sme dokonca odskočili súperovi na tri góly. Po našich individuálnych chybách sa však hostia dotiahli a v závere sme si zbytočne skomplikovali situáciu. Do stavu 3:0 sme hrali to, čo sme si pred zápasom povedali a aj napriek tomu zbabranému koncu zápasu sme nakoniec spokojní.“

Ján Šterbák (tréner Liptovského Mikuláša): „Odohrali sme v Trenčíne dobré stretnutie, hoci v prvých dvoch tretinách nám chýbal v hre dôraz a ctižiadostivosť. Najlepšia bola tretia tretina, keď bola hra dynamickejšia a z oboch strán sa zvýšila aktivita. Nepriaznivý stav sa nám síce podarilo znížiť, bolo však už príliš neskoro a Trenčín umnou hrou v závere svoje víťazstvo kontroloval. Mrzí nás to, pretože veľa zápasov prehrávame len tesne a zbytočne nám unikajú body.“

HC 05 Banská Bystrica – HK ŠKP Poprad 3:5 (1:0, 1:3, 1:2)

Góly: 2. Kolba (M. Dian, Miroslav Hlinka), 38. Vizváry (Bulík, Tománek), 60. Pardavý (Bambúch) – 31. Klouda (Škovira, Fabian), 35. Šechný (Marcel Haščák, A. Kroták), 36. Mašlonka (Igor Majeský, P. Svitana), 42. Marcel Haščák (Šechý, A. Kroták), 55. Škovira (Klouda)

Vylúčení: 1:7 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:2, rozhodovali: Havecký – Valach, Korba, 2650 divákov

B. Bystrica: M. Vojtek – P. Frühauf, Biro, Kolba, Vantroba, Vizváry, Bambúch, od 56. J. Mocek – Tománek, Bulík, Pardavý – M. Dian, Ľ. Sabol, Miroslav Hlinka – Rumpel, Češík, Kútny, od 41. T. Sýkora

Poprad: Šimonovič – Fabian, J. Brejčák, Jasečko, D. Brejčák, Michal Segľa, M. Žemba, Kramár – Škovira, Klouda, D. Buc – Marcel Haščák, Šechný, A. Kroták – Pavol Segľa, Rataj, V. Žemba – Mašlonka, P. Svitana, Igor Majeský

Banskobystričania začali v súboji proti Popradu svižnejším tempom, hrali útočne a dostávali sa do dobrých streleckých príležitostí. Už v 2. min po dobrej akcii „baranov“ otvoril skóre vydarenou strelou spomedzi kruhov Kolba. V 4. min mal gól na hokejke po peknej kombinačnej akcii Dian, no Šimonovič bol proti. Poprad sa dostal pred Vojteka v 11. min počas presilovky, ale vážne domáceho brankára neohorzil. Oveľa nebezpečnejšia bola presilovka domácich v 15. minúte a Šimonovič sa na nedostatok práce sťažovať nemohol. Napriek tomu mohol prísť pre Bystričanov trest, keď Rataj vykorčuľoval z trestnej lavice a nebezpečne zakončoval.

V úvode druhej tretiny banskobystrická útočná hra neupadla a v 26. min po akcii Bulíka s Kútnym druhý menovaný prekonal Šimonoviča, no rozhodca Halecký gól neuznal, pretože v bránkovisku bol domáci hráč, ktorého tam však sotil popradský hokejista. Hostia nečakane udreli v oslabení, po chybe Bira sa akcia zrodila u Fabiana a Škoviru, zakončoval však Klouda – 1:1. V následnej presilovke domáci poriadne hrozili, dvakrát sa nepresadil Bulík a Pardavý netrafil ani poloprázdnu bránku. Po ďalšej nevyužitej šanci v 34. min aktérom bol opäť Pardavý, prišiel trest. Popradčania založili peknú kombinačnú akciu Krotákom cez Haščáka, na konci ktorej bol Šechný zakončujúci ponad pravú vyrážačku Vojteka – 1:2. O 77 sekúnd bolo už 1:3, tentoraz bola úspešná akcia štvrtého popradského útoku. Z pravej strany tvrdú strelu vyslal Mašlonka a Vojtek letiacemu puku nad ľadom nevedel zabrániť. Tréner domácich Milan Staš si vyžiadal oddychový čas, ktorý hráčov upokojil a o necelé dve minúty znižoval po akcii Tománka s Bulíkom Vizváry netradičným oblúčikom – 2:3.

Diváci v tretej tretine očakávali vyrovnávajúci gól, ale opak bol pravdou, pretože už v 42. min peknou zadovkou poslal puk Šechný Haščákovi, ktorý sa preštrikoval pred Vojteka a zblízka efektívne zakončil – 2:4. Banskobystričania potom nevyužili ani 74-sekundovú presilovku o dvoch hráčov. V 47. mohol znižovať Rumpel zblízka, o minútu neskôr Kútny a v 51. min Dian, Šimonovič však bol proti. V 55. min domáci hrali presilovú hru a opäť po chybe Bira Popradčania vsietili už druhý gól v oslabení v zápase. Tentoraz z chyby domáceho zadáka ťažil Klouda, ktorý poslal do úniku Škoviru a útočník Popradu sa nemýlil – 2:5. Dvadsaťtri sekúnd pred klaksónom už iba upravil na 3:5 najlepší extraligový strelec Pardavý.

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Zápas sme mohli rozhodnúť v prvej tretine, v ktorej sme si vytvorili dostatok príležitostí, ale premenili sme iba jednu. To, že Poprad je mužstvom okamihu, nám dokázal v druhej tretine, počkal si na naše chyby a vytrestal nás. Náskok súpera sme doťahovali, ale na našich hokejkách nebol potrebný pokoj, v rozhodujúcich chvíľach nám puk odskakoval a nedokázali sme streliť gól ani z vyložených šancí. Prehra mrzí, nešli nám presilovky, dostali sme dva góly pri vlastnej početnej výhode a aj to bolo kľúčové. Musíme sa vzchopiť a dostať sa do pôvodnej formy.“

Július Pénzeš (tréner Popradu): „Videli sme kvalitné extraligové stretnutie s nasadením na oboch stranách. Keďže sme mali v piatok ťažký zápas, hrali sme na štyri päťky, čo bolo správne, a dosiahli sme výsledok, aký sme si predsavzali. Banskobystričania hrali na tri útoky, dochádzali im sily, čo bolo rozhodujúce v tomto zápase a aj preto sme zvíťazili.“

MsHK Garmin Žilina – HKm Zvolen 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)

Góly: 24. Palovčík (Drevenák, P. Barinka) – 5. Pikkarainen (Michal Chovan, P. Pucher), 22. Šimurda (P. Pucher), 40. Šimurda (P. Pucher), 57. F. Turek (Gálik)

Vylúčení: 8:3 na 2 min, navyše: Valach na 10 min za nešportové správanie sa, Mašlonka 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku – L. Čierny na 10 min za nešportové správanie sa, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország, Sjöberg (Švéd.) – M. Novák, Bundil, 1361 divákov

Žilina: Lipovský – Kolarz, Nádašdi, Rúfus, Hriňa, Turoň, Horák – V. Nemec, Hreus, M. Kokavec – Palovčík, P. Barinka, Drevenák – Vala, Pleva, Škoda – Koložváry, Kubiš

Zvolen: J. Laco – L. Čierny, Juraško, P. Hraško, Pikkarainen, Cebák, Urban, J. Valach, Mašlonka – J. Kopecký, P. Szabo, Zd. Nedvěd – Šimurda, P. Pucher, Michal Chovan – V. Baláž, Kóňa, Marek Haščák – Gálik, F. Turek, Otčenáš

V úvode dôležitého „šesťbodového“ zápasu mohli ísť do vedenia domáci, ale Valach v 2. min netrafil prázdnu bránku Jána Laca. Následne obe mužstvá mali možnosť otvoriť skóre pri presilových hrách, ale to sa podarilo až hosťujúcemu Pikkarainenovi, ktorý v 5. min z pravej strany namieril presne – 0:1. Dobré strelecké príležitosti v ďalšom priebehu tretiny mali Žilinčania Kokavec (10. min) a Barinka (13. min), ale zvolenský gólman bol pozorný. V závere prvého dejstva mali domáci päťminútovú výhodu početnej prevahy pri vylúčení Mašlonku, ale tú nedokázali využiť.

V úvode druhej časti prišla studená sprcha, keď rýchlu akciu druhého zvolenského útoku v 22. min zakončoval Šimurda – 0:2. Žilinčania pridali, Palovčík v 24. min vsietil kontaktný gól – 1:2. Vyrovnať mohol v 31. min Valach, ale sám pred Lacom neuspel. Zvolenčania mali niekoľkosekundovú prevahu 5 proti 3, ale tú nevyužili. Uspeli však počas siedmeho vylúčenia Žiliny, keď po šiestich sekundách pobytu Turoňa na trestnej lavici Šimurda vsietil tretí gól hostí.

V záverečnej tretine hral Zvolen to, čo potreboval na udržanie svojho dvojgólového náskoku. Domáci sa snažili, ale bez väčších gólových príležitostí. Ojedinelé strelecké pokusy výborne chytajúci Ján Laco kryl. Keď už sa zdalo, že stretnutie sa skončí dvojgólovým víťazstvom hostí, v 57. min Turek po nezištnej prihrávke ex-Žilinčana Gálika uzavrel na 1:4.

Róbert Tomko (tréner Žiliny): „Nie sme spokojní s výsledkom, prehra v domácom prostredí ma mrzí. O výsledku rozhodla druhá tretina, keď sme hneď v úvode inkasovali druhý gól. Dali sme potom kontaktný, ale tretí gól nás definitívne zlomil. V tretej tretine sme chceli ešte niečo s výsledkom urobiť, skvelý výkon brankára Laca nám v tom však zabránil. Po štvrtom inkasovanom góle bolo o zápase rozhodnuté.“

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): „Sme spokojní s tým, že sa nám podarilo konečne naplno bodovať, a to ešte na ľade súpera. Hráči podali veľmi dobrý výkon, splnili to, čo sme si povedali pred zápasom. Vsietili sme štyri góly a pomohol nám aj nový hráč Šimurda. Podobne ako v predchádzajúcich zápasoch i v tomto nás podržal brankár Ján Laco, jeho výkon bol základom nášho víťazstva.“

HC Košice – HK 36 Skalica 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Góly: 26. Rudolf Huna (z trest. strieľania) – 17. Pálffy (R. Jarolín, Hranáč), 40. D. Pašek (Zálešák, Jendek), 43. Zálešák (Kutálek, D. Pašek)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák – Brath, Orolin, 5848 divákov

Košice: Halász – J. Tabaček, M. Gajdoš, Deyl, P. Mikuš, Huba, Slimák – P. Bartoš, Húževka, Tomík – Andrašovský, S. Gron, Rudolf Huna – Vorel, Šachl, Dravecký – Juraj Sýkora, Mertel, Jenčík

Skalica: Kotvan – Gründling, Hranáč, Beňa, Schnabel, Škadra, Jendek, Privoznik, Gula – Pálffy, R. Jarolín, R. Hartmann – Lušňák, R. Školiak, T. Višňovský – Kutálek, Zálešák, D. Pašek – Kocák, F. Novák, Šátek

Po tohtotýždňových udalostiach v tábore majstra sa v Košiciach do 16. minúty na protest proti rozhodnutiu vedenia klubu nepovzbudzovalo, fanklub mlčal. Prvú šancu v zápase mal domáci Vorel, po ňom z dobrej pozície minul skalickú bránku Dravecký. Po prvý raz v stretnutí musel po vážnejšej strele zasahovať košický brankár Halász po pokuse Jarolína. V 14. min Hubova prudká strela netrafila bránku hostí a Tomík o minútu neskôr namieril len do Kotvana. V 17. min sa Skalica ujala vedenia – po Jarolínovej prihrávke zakončoval Pálffy do prázdnej bránky. V úvode druhej tretiny vyskúšal dvakrát Kotvana košický útočník Gron a potom i jeho spoluhráč Jenčík. V 26. min Košičania vyrovnali – Schnabel podrazil unikajúceho Mertela a Huna z trestného strieľania trafil ľavý kút skalickej bránky. Dobrú príležitosť mal potom Višňovský, ale Halász bol pozorný. V polovici zápasu pálil tvrdo Andrašovský, ale skalický gólman Kotvan jeho pokus vyrazil. Hostia potom nevyužili 105-sekundovú presilovku piatich proti trom. Po nej mohol skórovať Košičan Andrašovský, nemieril však presne. Tridsaťsedem sekúnd pred druhou prestávkou však našiel Zálešák Pašeka a vďaka nemu Skalica po druhý raz v stretnutí vyhrávala. V 3. min tretej časti hry obišiel Zálešák Mikuša a pridal tretí gól. Skaličania sa potom zamerali už len na defenzívu. Domáci sa dostávali do príležitostí ťažko, šancu Draveckého Kotvan v 50. min zneškodnil. Potom sa už nič dôležité neudialo a Skalica si odviezla tri body.

Rostislav Čada (tréner Košíc): „Na zlepšený výkon v zápase so Zvolenom sme chceli nadviazať aj proti Skalici, spravili sme však chyby. Za dve veľké sme pykali dvoma gólmi. Hrali sme nervózne, nemôžeme byť spokojní ani s využívaním presilových hier.“

Martin Pešout (tréner Skalice): „Po nešťastnom zápase s Martinom sme sa potrebovali chytiť. Podali sme veľmi dobrý taktický výkon. U domácich za nepriaznivého stavu narastala nervozita.“

Viac k osobe Ján LacoMarcel HaščákMichal ChovanMilan StašMiroslav HlinkaRichard HunaRóbert HunaRostislav ČadaRudolf Huna