Sociológ Martin Slosiarik (vpravo) počas volebnej noci Kancelárie Európskeho parlamentu v rámci volieb do Európskeho parlamentu 2024. Bratislava, 9. jún 2024.Foto: SITA/Jana Birošová
Video Player is loading.
Current Time 0:00
/
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -0:00
1x
2x
1.75x
1.5x
1.25x
1x, selected
0.75x
Chapters
descriptions off, selected
captions and subtitles off, selected
This is a modal window.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
Pre agentúru SITA to skonštatoval sociológ Martin Slosiarik s tým, že v prípade Hlasu jeho voliči najčastejšie hovorili, že v parlamentných voľbách stranu volili práve pre jej lídra. Druhým faktorom podľa Slosiarika môže byť ideový posun strany bližšie k strane Smer-SD.
„Možno aj samotní voliči nevnímali taký rozdiel medzi Smerom a Hlasom,“ povedal Slosiarik. Pripomenul pritom, že Smer už v minulosti dokázal prebrať časť voličov svojich koaličných partnerov.
„A ukazuje sa to tak pri Hlase ako aj pri SNS. Čiže nový predseda Hlasu-SD (Matúš Šutaj Eštok, pozn. SITA) bude mať pred sebou veľmi ťažnú úlohu stabilizovať ten elektorát a ponúknuť im niečo, čím sa možno môžu od toho Smeru odlíšiť,“ dodal Slosiarik. Strana Hlas-SD získala vo voľbách do Európskeho parlamentu 7,18 percenta hlasov a zabezpečila si tak jedno poslanecké kreslo. To obsadí Branislav Ondruš.