BRATISLAVA 1. októbra (WebNoviny.sk) – Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) pozitívne prijalo informáciu o zvýšení tarifných platov v zdravotníctve o 10 % od januára 2019. Informovalo o tom vo svojej tlačovej správe.
„Každú zmenu, ktorá zlepšuje platové ohodnotenie sestier a pôrodných asistentiek, samozrejme, vítame, pretože ak sa zvyšuje mzda v iných odvetviach, zaslúžia si lepšie ohodnotenie zvlášť tí, ktorí sa starajú o zdravie a životy občanov SR,“ uviedla predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká.
Zlá situácia
Podľa predsedníčky je volanie po zlepšení platov v zdravotníctve konečne vypočuté a začína sa proces, na konci ktorého sestry a pôrodné asistentky nebudú musieť odchádzať do zahraničia či za montážny pás.
„Chcem veriť, že raz dospejeme do stavu, že sa sestry a pôrodné asistentky budú vracať na Slovensko, k našim pacientom a k svojim rodinám,“ dodala.
Ak si lekár vypýta peniaze od pacienta za vyšetrenie, tak Všeobecná zdravotná poisťovňa mu to preplatí
Združenie dlhodobo upozorňovalo na zlú situáciu sestier a pôrodných asistentiek, na ich poddimenzovanosť, preťaženosť a stúpajúci priemerný vek.
„Je dobré, že si kompetentní konečne všimli dlhodobé a kritické znižovanie počtov personálu pri pacientoch, čo má prirodzene následky na zdraví obyvateľstva,“ zhodnotila Kavecká.
Lepšia zdravotná starostlivosť
Verí, že zvýšenie miezd sa reálne premietne aj na výplatných páskach sestier a pôrodných asistentiek, pričom sa nebude využívať systém „tu pridám, tam uberiem„.
„Dúfam, že nejde o posledné zvýšenie platov, keďže iné odvetvia hospodárstva či zahraničie sú stále veľmi veľkým lákadlom pre našich zdravotníckych pracovníkov a musíme naďalej investovať do lepšej zdravotnej starostlivosti o pacientov,“ uzavrela predsedníčka OZ SaPA.
Ak si lekár vypýta peniaze od pacienta za vyšetrenie, tak Všeobecná zdravotná poisťovňa mu to preplatí
Počet zdravotných sestier a pôrodných asistentiek na tisíc obyvateľov v SR sa od roku 2000 do roku 2016 podľa štatistiky OECD znížil zo 7,44 na 5,74 sestry.
Podľa údajov OECD patrí Slovensko medzi krajiny s najnižším počtom sestier na tisíc obyvateľov. Celkový počet sestier sa za toto obdobie znížil z 40 077 na 31 000, čo je pokles o 22.65 %. Pokles počtov pokračuje ako u jedinej krajiny Európskej únie.