BRATISLAVA 29. januára (WebNoviny.sk) – Parlamentný výbor pre sociálne veci na svojom pondelkovom rokovaní odporučil plénu Národnej rady SR schváliť návrh novely Zákonníka práce od poslancov za Smer-SD, ktorým sa majú od mája tohto roka zvýšiť príplatky za prácu v noci a cez sviatok, či zaviesť príplatky za prácu v sobotu a nedeľu.
Poslanec za Smer-SD Erik Tomáš počas rokovania výboru predložil už avizovaný pozmeňujúci návrh, aby sa vyššie príplatky za prácu v noci a počas sviatkov a nové príplatky za prácu cez víkend týkali aj zamestnancov v štátnej a verejnej službe. Vyššie príplatky, o ktorých bude rokovať parlament v druhom čítaní na najbližšej schôdzi, by sa tak mali okrem iného týkať aj zdravotných sestier či zamestnancov domovov sociálnych služieb.
Hrozí duplicitné vyplácanie za víkendy
Generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov SR Andrej Lasz na rokovaní výboru upozornil na to, že hrozí duplicitné vyplácanie príplatkov za sobotu a nedeľu, a to na základe zákona a súčasne aj podľa kolektívnej zmluvy v danom podniku.
„Dnes množstvo priemyselných podnikov, ktoré robia na viacero zmien, už má v kolektívnych zmluvách prijatý príplatok za sobotu a nedeľu, avšak vzhľadom na to, že zákon doteraz nepoznal príplatok za sobotu a nedeľu, má ho pomenovaný iným spôsobom, napríklad ako príplatok za zmennosť, príplatok za nepretržitú prevádzku,“ povedal.
Aktualizované: Minister Richter sa opäť chválil nižšou nezamestnanosťou, prácu si našlo ďalších vyše 100 ľudí
Riešením by podľa Lasza bolo to, keby sa príplatok za sobotu a nedeľu vyplácal len na základe kolektívnej zmluvy, a to v prípade, ak je takýto zmluvný príplatok rovnaký alebo vyšší, ako je suma príplatku stanovená Zákonníkom práce.
Kompromisné riešenie vyšších príplatkov
Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter sa so zamestnávateľmi a odborármi v polovici januára dohodol na kompromisnom riešení zvyšovania príplatkov. Zvyšovanie príplatkov za nočnú prácu sa má zrealizovať v dvoch etapách.
Od 1. mája tohto roka sa má pri nerizikovom zamestnaní príplatok za nočnú prácu zvýšiť zo súčasných 20 % na 30 % zo sumy minimálnej mzdy a od 1. mája budúceho roka na konečných 40 % zo sumy minimálneho hodinového zárobku. V prípade rizikovej práce má ísť od mája tohto roka o zvýšenie z 20 % na 35 % a od 1. mája budúceho roka na 50 % zo sumy minimálnej hodinovej mzdy.
Vyššie nočné príplatky sa podľa Richtera zavedú v dvoch etapách, zamestnávatelia nie sú spokojní
Novelou Zákonníka práce sa má tiež zvýšiť príplatok za sviatok, a to z 50 % na 100 % priemerného zárobku zamestnanca. Príplatok za prácu v sobotu sa mal podľa pôvodného návrhu zaviesť vo výške minimálnej mzdy. Nakoniec má ísť od mája tohto roka o príplatok v sume 25 % minimálnej mzdy a od mája budúceho roka má príplatok vzrásť na 50 % zo sumy minimálnej mzdy. Vyššie príplatky by mali zamestnancov čakať za prácu v nedeľu. Od začiatku mája tohto roka by tieto príplatky mali dosiahnuť 50 % zo sumy minimálnej mzdy a od mája budúceho roka by už mali byť v sume minimálneho zárobku.
Novela o službách zamestnanosti
Sociálny výbor tiež odporučil plénu parlamentu schváliť návrh novely zákona o službách zamestnanosti. Novelou zákona sa majú od mája tohto roka zjednodušiť podmienky zamestnávania štátnych príslušníkov tzv. tretích krajín, teda z krajín mimo Európskej únie, na Slovensku.
Má sa to týkať len vybraných profesií, v ktorých je preukázaný nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a okresov s priemernou mierou evidovanej nezamestnanosti nižšou ako 5 %. Zoznam zamestnaní, v ktorých pretrváva nedostatok pracovnej sily, by podľa ich návrhu stanovila komisia na tripartitnej úrovni a bol by zverejnený a ročne aktualizovaný na webovej stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Minister Richter nechce v podnikoch so štátnou pomocou pracovníkov z tretích krajín
Navrhovaná novela zákona obsahuje aj opatrenia zo sociálneho balíčka, ako zavedenie príspevku na presťahovanie za prácou až do výšky 4 000 eur a v prípade manželov až do sumy 6 000 eur. Zatraktívniť sa majú tiež podmienky pre vznik nároku na príspevok na dochádzku za prácou a na príspevok na podporu mobility za prácou.