Využitie jadrovej energie nám poskytne budúcnosť len v prípade, ak ju nasmerujeme na mierové účely, tvrdí Blanár

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Blanár
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Celosvetovým zámerom musí byť znižovanie počtu jadrových zbraní, nie jadrová eskalácia. Pri príležitosti utorkového Svetového dňa za zákaz jadrových zbraní to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD).

Deň Hirošimy

V utorok si pripomíname tragické udalosti zo 6. augusta 1945, ktorý sa stal Dňom Hirošimy. Po zhodení atómovej bomby na japonské mesto Hirošima zahynulo viac ako 70-tisíc ľudí.

O tri dni neskôr dopadla atómová bomba na mesto Nagasaki a vyžiadala si ďalších viac ako 40-tisíc obetí. Následky týchto útokov sú dodnes výstrahou pre celý svet, že využitie jadrových zbraní má katastrofické dôsledky, zdôraznil Blanár.

Slovensko podporuje aktivity Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a je signatárom hlavných zmlúv obmedzujúcich jadrové zbrane, akými sú Zmluva o nešírení jadrových zbraní či Zmluva o všeobecnom zákaze jadrových skúšok.

Zníženie vykonaných jadrových skúšok

Výsledkom viacerých aktivít je napríklad aj radikálne zníženie počtu celosvetovo vykonaných jadrových skúšok či úspešné pôsobenie Medzinárodného monitorovacieho systému slúžiaceho na detekciu akýchkoľvek známok možnej jadrovej skúšky.

„Celú Zem dnes pokrýva 300 špeciálnych monitorovacích staníc a laboratórií, ktorých výsledky pomáhajú napríklad pri varovaniach pred cunami. Využitie jadrovej energie nám poskytne budúcnosť len v prípade, ak ju nasmerujeme na mierové účely – v medicíne, energetike alebo vo vede a výskume,“ dodal minister Blanár.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Blanár
Firmy a inštitúcie MAAE Medzinárodná agentúra pre atómovú energiuSMER-SD