To, že sa do Ruskej federácie alebo do Iránu exportujú zariadenia, ktoré sa môžu stať či už výrobným prostriedkom alebo súčasťou nejakej zbraňovej techniky, je vážny problém. Nekonanie zo strany colnej časti finančnej správy je vážnym zlyhaním.
Na tlačovej konferencii strany Sloboda a Solidarita (SaS) to v piatok konštatoval predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS).
Porušovanie sankcií proti Rusku
Práve colníci majú podľa neho povinnosť odhaľovať nedovolené vývozy, kontrolovať, či sa nejedná o tovary a technológie dvojakého použitia, majú vynucovať dodržiavanie sankcií. „Zákon jednoznačne umožňuje za porušenie povinnosti pri exporte tovaru a technológii dvojakého určenia uložiť pokutu až do výšky trojnásobku hodnoty vyvážaného produktu,“ vysvetlil Viskupič.
Vyváža Slovensko súčiastky pre ruskú vojenskú techniku? Heger sa spýta Sulíka a odpovedala aj Finančná správa (video)
Podľa predsedu Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraja Krúpu. vo veci na budúci týždeň v stredu zasadne mimoriadny výbor parlamentu pre financie ako aj obranu a bezpečnosť. Ako pvedal, Slovensko dalo „podpásovku“ Ukrajine a pomáha Rusku.
Rezort financií pomáha Rusku
„Je to škandál, ktorý nielenže prekračuje hranice Slovenska, ale prekračuje aj hranice Európy. Slovensko masívnym spôsobom porušuje embargo na vývoz materiálu duálneho využitia do krajín ako je Irán, Rusko a Bielorusko. Vyjadrenia finančnej správy k tejto téme považujem za škandalózne. Myslím si, že dochádza k zásadným zlyhaniam, ktoré sa snaží zamiesť pod koberec,“ dodal Krúpa s tým, že „ministerstvo financií sa takto podieľa na pomoci agresorovi“. „Či je to úmysel alebo nekompetentnosť, to ešte uvidíme,“ zdôraznil.
Fico nevidí problém v tom, že Slovensko dodáva tovary do Ruska. Mám začať opľúvať tie firmy, pýta sa (video)
Viskupič uviedol, že odhalenia prinášajú otázky, či sa jedná len o zlyhanie colnej časti finančnej správy, alebo či sa colníci dokonca priamo podieľali na nekalých obchodoch a na takomto porušovaní sankcií. „Toto je otázka, ktorá musí byť dôkladne vyšetrená a zodpovedaná,“ dodal Viskupič.
Zlyhania colníkov
Ministerstvo hospodárstva a iné zložky boli podľa neho v tomto obchádzané a firmy sa obracali priamo na Colný úrad SR, ktorý im dával povolenia, aby takýto tovar vyvážali. „Avšak bez toho aby si preverovali, kde tieto materiály môžu ísť a čo sa s nimi môže robiť,“ vysvetlil Viskupič.
Krúpa taktiež doplnil, že informácia prišla od aliančnej spravodajskej služby. „Otázkou je, ako je to možné, že my, ako aliančná krajina, sme túto informáciu nedostali, alebo keď aj áno, tak prečo sme sa ňou nezaoberali, alebo kde skončila, že to muselo ísť takouto cestou. Otázkou teda je, ako a kde došlo k zlyhaniu spravodajských služieb a iných orgánov, ktoré sa týmto mali zaoberať,“ uviedol Krúpa.