BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) – Monacké knieža Albert II. si svoje „áno“ povie s juhoafrickou plavkyňou Charlene Wittstock na civilnom aj cirkevnom obrade 1. a 2. júla.
Prvý z nich – civilný sa uskutoční v piatok v trónnej sále kniežacieho paláca o 17:00. Oddávať ich bude hlava monackého súdnictva a predseda štátnej rady Philippe Narmino.
Cirkevný sobáš sa bude konať 2. júla v rovnakom čase na nádvorí paláca pod holým nebom, ich zväzku požehná arcibiskup Bernard Barsi. Nevesta pôjde svadobnou uličkou v sprievode svojho otca oblečená v šatách z dielne módneho domu Giorgio Armani.
Brány paláca budú otvorené, pripravených bude 3500 miest na sedenie. Obrad sa bude premietať aj na veľkoplošnej obrazovke na námestí. Agentúra SITA prináša súhrn niektorých ďalších významných kráľovských sobášov.
29. apríla 2011 sa vo Westminsterskom opátstve za účasti 1900 pozvaných hostí zosobášili britský princ William a Kate Middleton. Po svadbe získali tituly vojvoda a vojvodkyňa z Cambridgeu. Nevesta mala oblečené svadobné šaty od návrhárky Sarah Burton, princ mal na sebe uniformu. Ženích navliekol neveste na prst obrúčku z waleského zlata, ktoré darovala svojmu vnukovi princovi Williamovi kráľovná Alžbeta II. krátko po jeho zásnubách. Catherine, rovnako ako princezná Diana v roku 1981, nesľúbila Williamovi pred oltárom poslušnosť, ale „lásku, podporu, úctu a starostlivosť„. Dvojicu oddávala hlava anglikánskej cirkvi, Arcibiskup z Canterbury, Rowan Williams.
OBRAZOM: Svadba princa Williama a Kate
Medzi najznámejšie kráľovské svadby histórie patrí sobáš princa Charlesa a Diany Spencer, rodičov princa Williama. Dvojicu v ich veľký deň – 29. júla 1981 sledovalo asi 750 miliónov ľudí po celom svete. Dvadsaťročná Diana mala oblečené šaty od Davida a Elizabeth Emanuelovcov s nadýchanými rukávmi a osemmetrovou vlečkou, vďaka ktorej sa radia medzi jedny z najťažších šiat v kráľovskej histórii.
Svoje áno si povedali v londýnskej Katedrále sv. Pavla, kde priamo pred oltárom Diana vymenila prvé dve mená princa – namiesto Charles Philip Arthur George povedala Philip Charles Arthur George. Rozprávková svadba však neznamenala aj rozprávkový život. V roku 1996 sa po pretrvávajúcej Charlesovej nevere pár rozviedol. Princezná z Walesu zomrela o rok neskôr pri autonehode.
Svadba princa Charlesa a Diany Spencer
https://www.youtube.com/watch?v=5lfGMoVMCLs
Svadba súčasnej britskej kráľovnej Alžbety II., vtedy ešte 21-ročnej princeznej, a Philipa Mountbattena, vojvodu z Edinburghu, sa konala 20. novembra 1947 v londýnskom Westminsterskom opátstve. Nevesta kráčala svadobnou uličkou za prítomnosti 2500 hostí a „áno“ dvojice počulo prostredníctvo vysielania rádia BBC asi 200-tisíc ľudí po celom svete. Pár žije spoločne dodnes, majú štyri deti, osem vnúčat a jedno pravnúča.
Svadba kráľovnej Alžbety II. a Philipa Mountbattena
Americká herečka Grace Kelly sa ako 26-ročná vydala za 32-ročné monackého knieža Rainiera III. Civilný obrad sa konal v monackom kráľovskom paláci 18. apríla 1956, kresťanská ceremónia o deň neskôr v Katedrále sv. Mikuláša. Legendárne šaty zdobené čipkou jej navrhla hollywoodska kostýmová dizajnérka Helen Rose. O šťastí v manželstve sa v médiách dodnes polemizuje. Faktom však je, že princezná porodila manželovi tri deti a ostala s ním až do svojej tragickej smrti v roku 1982. Rainier III. sa už nikdy neoženil, po jeho smrti v roku 2005 ho pochovali vedľa manželky.
Svadba Grace Kelly a kniežaťa Rainiera III
Španielsky korunný princ Felipe sa stal prvým v španielskej histórii, ktorý si vzal neurodzenú ženu a nemusel sa pritom zrieknuť trónu. Za manželku si vybral bývalú novinárku Letiziu Ortiz, ktorej obrúčku na prst navliekol 22. mája 2004 v madridskej Katedrále Almudena (Catedral de la Almudena). Medzi pozvanými hosťami bol aj princ Charles, Nelson Mandela či Jordánska kráľovná Rania. Mladomanželom kazilo svadobný deň upršané počasie. Letizia zatiaľ priviedla na svet dve dcéry – Leonor a Sofíu.
Svadba princa princ Felipeho a Letizii Ortiz
Masako Owada sa vzdala sľubnej kariéry na japonskom ministerstve zahraničia, aby sa mohla vydať za korunného princa Naruhita. Tradičná svadba v japonských kimonách sa konala 9. júna 1993 v tokijskom Cisárskom paláci. Dvojica má jediné dieťa – deväťročnú dcéru Aiko.
Dánsky korunný princ Frederik si vzal za manželku Austrálčanku Mary Elizabeth Donaldson, s ktorou sa zoznámil počas letnej olympiády v Sydney v roku 2000. Dvojica sa zosobášila 14. mája 2004 v Kodani. „Áno“ si povedali pred 800 hosťami, medzi ktorými nechýbali králi Švédska a Nórska, japonský princ Naruhito či anglický princ Edward. Šaty neveste navrhol dánsky módny návrhár Uffe Frank. Páru sa narodili dve princezné a dvaja princovia. Prvý prišiel na svet Christian (2005), druhá Isabella (2007) a začiatkom tohto roka pribudli do rodiny dvojičky Vincent a Josephine.
Švédska dedička trónu Victoria sa ako 32-ročná vydala za svojho o štyri roky staršieho osobného trénera 19. júna 2010 v Štokholmskej katedrále. Stalo sa tak presne 34 rokov po tom, ako sa vzali jej rodičia. Veľkolepá svadba, ktorej prípravy vraj stáli okolo dvoch miliónov eur, si v čase hospodárskej krízy vyslúžila množstvo kritiky. Organizátori však tvrdili, že sa vďaka „svadobnej turistickej horúčke“ všetko niekoľkonásobne vráti. Po sobáši vysoko stúpla popularita kráľovskej rodiny medzi poddanými.
Svadba princeznej Victorie a Daniela Westlinga