Na Slovensku je 65 nemocníc, v ktorých každoročne príde na svet približne 57 tisíc novorodencov. Nakoľko na Slovensku sa deti rodia prevažne v nemocniciach, takmer každý jeden človek narodený na Slovensku prešiel starostlivosťou sestier pracujúcich na neonatologickom oddelení.
Práve im patrí 15. august, kedy sa po celom svete slávi Svetový deň neonatologických sestier. Informovala o tom predsedníčka občianskeho združenia Malíček Ľubica Kaiserová.
Nie každé dieťa sa však narodí v termíne alebo úplne zdravé.
Každé jedenáste dieťa sa narodí predčasne
Nedonosené alebo predčasne narodené deti sú tie, ktoré prídu na svet pred ukončením 37. týždňa tehotenstva matky. Mnohé z nich nevážia ani jeden kilogram a sú menšie ako vrecko múky. V posledných rokoch sa predčasne narodí približne každé jedenáste dieťa.
Za 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku takmer o tretinu
Medzi rizikových novorodencov patria ale aj také bábätká, ktoré prišli na svet s vážnym zdravotným problémom. Všetky tieto novorodeniatka si vyžadujú oveľa väčšiu starostlivosť v tzv. perinatologických centrách. V nich strávia nie klasické štyri dni, ale často dlhé týždne či mesiace.
Perinatologických centier máme na Slovensku aktuálne šesť: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Martine, Banskej Bystrici a v Nových Zámkoch.
O predčasne narodených či rizikových novorodencov sa v nich intenzívne stará dovedna vyše 300 neonatologických sestier.
„Práca sestry na takomto oddelení je krásna, ale aj veľmi náročná. Súčasné požiadavky kladené na sestry stúpajú spolu s rozvojom neonatológie a perinatológie. Rastú zároveň aj požiadavky klinickej praxe na starostlivosť poskytovanú novorodencom ako zdravým, tak i chorým a nezrelým,” zhodnotila Kaiserová.
O prácu sestier v pericentrách je malý záujem
Podiel nezrelých a extrémne nezrelých novorodencov z roka na rok stúpa. Úspešnosť predpôrodnej starostlivosti u rizikových rodičiek, zvyšujúci sa vek rodičiek či znižovanie hranice prežívania prinášajú do neonatológie novorodencov kladúcich vyššie nároky na poskytovanú starostlivosť.
Rovnako stúpajú i požiadavky verejnosti na zlepšenie starostlivosti o novorodencov na úseku fyziologických novorodencov.
“Starostlivosť sestier o novorodencov sa tak významne podieľa na znižovaní rizika komplikácií a dlhodobých následkov, vrátane závažného hendikepu v neskoršom období či v dospelosti. V konečnom dôsledku tak ich ošetrovateľská starostlivosť nemá len medicínsky, ale celkovo socio-ekonomický dopad,” objasnila Kaiserová.
Na Slovensku sa ročne narodí približne 5000 detí predčasne
O prácu neonatologickej sestry v perinatologických centrách ale nie je veľký záujem.
„Postupne viaceré z našich skúsených kolegýň odchádzajú do dôchodku. Nájsť za ne novú posilu je veľmi náročné. Mladé vzdelané sestry radšej siahnu po voľných miestach na pracoviskách, s ktorými mali možnosť zoznámiť sa už počas štúdia, alebo v nemocniciach ani nezostávajú,“ skonštatovala Kaiserová.
Lákadlom nie je ani platové ohodnotenie, nakoľko plat zdravotnej sestry vo všeobecnosti patrí medzi tie nižšie v slovenskej ekonomike. Podľa aktuálnych údajov Štatistického úradu SR zarobila v roku 2018 zdravotná sestra na Slovensku 711 eur v čistom. To je približne 80 % z priemernej čistej mzdy v hospodárstve SR.
Rodiny darujú sestrám anjelov
Občianske združenie Malíček, ktoré sa venuje predčasne narodeným deťom a ich rodinám, sa rozhodlo dnes poďakovať všetkým neonatologickým sestrám za ich profesionalitu, ale i láskavosť.
Pre sestry z perinatologických centier zároveň pripravilo krištáľových anjelikov s poďakovaním. Pretože práve sestry v „pericentrách“ sú počas prvých hodín, dní, týždňov a často aj mesiacov strážnymi anjelmi nielen pre dieťatko, ale aj samotných rodičov predčasne narodených či rizikových novorodencov.
Sestrám z každého zo šiestich perinatologických centier odovzdajú krištáľových anjelikov osobne práve rodiny predčasne narodených detí 15. augusta.