20 prekvapivých výhod a nevýhod ľavákov, ktoré zažívajú v každodennom živote

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ľavák, písanie
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V utorok 13. augusta si pripomíname Medzinárodný deň ľavákov. Sú to výnimoční ľudia a poraziť vás môžu v situáciách, kde by ste to nečakali. Ste ľavák alebo niekoho takého poznáte? Vedzte, že ich život je v niečom náročnejší, ale v niečom majú výhodu.

Približne 10 percent svetovej populácie sú ľaváci. Tento podiel sa v rôznych krajinách mierne líši, ale v priemere sa pohybuje medzi 8 – 12 percent. Tento údaj je relatívne stabilný naprieč históriou, aj keď v minulosti boli ľaváci často nútení používať pravú ruku, čo mohlo ovplyvniť štatistiky.

Mozog a telo ľaváka môže fungovať inak ako u pravákov. „Zdá sa, že dominancia ruky je určená veľmi skoro vo vývoji plodu, keď sa určuje aj veľa iných vecí o vašej budúcnosti,“ hovorí Ronald Yeo, profesor psychológie na University of Texas-Austin.

Ľaváci často vykazujú odlišnú mozgovú aktivitu v porovnaní s pravákmi. „Štúdie využívajúce magnetickú rezonanciu (MRI) ukazujú, že ľaváci majú väčšiu synchronizáciu medzi oboma hemisférami mozgu. To môže prispieť k lepšiemu spracovaniu informácií a vyššej kreativite,“ vysvetľuje Tatiana Pethö zo Spoločenskovedného ústavu Slovenskej akadémie vied.

Strihanie, nožnice, ľavák
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com

Okolo dedičnosti je polemika

„Vedci si nie sú úplne istí, prečo sú niektorí ľudia ľaváci, ale vedia, že gény sú zodpovedné asi za 25 % pravdepodobnosti,“ hovorí profesor Yeo. Vysvetľuje, že ľaváctvo má tendenciu sa dediť, „ale výrazne menej ako iné zdedené črty, ako je výška alebo inteligencia“.

Viacero štúdií poukazuje na to, že genetika hrá určitú úlohu v tom, či bude človek ľavák, ale nie je to jediný faktor. Ak sú obaja rodičia ľaváci, šanca, že ich dieťa bude ľavák, je vyššia. Stále to však nie je zaručené. Ľavorukosť je výsledkom kombinácie genetických a environmentálnych faktorov.

Zrejme existuje niekoľko génov, ktoré môžu ovplyvniť, či sa u človeka rozvinie ľavorukosť. Napriek tomu však existujú aj ľaváci s rodičmi pravákmi, čo naznačuje, že environmentálne faktory a náhoda môžu tiež hrať významnú úlohu.

Nevýhody ľavákov

Ľaváci sú znevýhodnení v rôznych aspektoch každodenného života, kde sa predpokladá, že väčšina ľudí je pravákov. Zatiaľ čo mnoho týchto problémov sa dá riešiť prispôsobením alebo alternatívnym vybavením, stále to môže znamenať pre ľavákov vyššie náklady alebo obmedzený výber.

1. Písanie
• Písanie perom: Písanie zľava doprava môže viesť k rozmazávaniu atramentu a je menej pohodlné.
• Špirálové zápisníky a ringové viazania: Tieto druhy zápisníkov môžu byť pre ľavákov nepraktické, pretože špirála alebo krúžky prekážajú pri písaní.

2. Nástroje a pomôcky
• Nožnice: Väčšina nožníc je navrhnutá pre pravákov, čo môže sťažovať ich používanie ľavákmi.
• Kuchynské náčinie: Napríklad nože, škrabky na zeleninu a konzervátory sú často prispôsobené pre pravákov.
• Hudobné nástroje: Niektoré nástroje, ako gitary alebo husle, sú väčšinou navrhnuté pre pravákov, čo môže sťažiť ich používanie ľavákmi.

3. Školské a kancelárske vybavenie
• Školské lavice a stoličky s podložkou na ruku: Často sú prispôsobené pre pravákov, čo môže byť pre ľavákov nepohodlné.
• Počítačové myši: Väčšina myší je navrhnutá pre pravákov, hoci existujú aj modely pre ľavákov, no nie sú bežné.
• Numerické klávesnice: Sú zvyčajne umiestnené na pravej strane klávesnice, čo môže byť pre ľavákov nepraktické.

4. Športové vybavenie
• Golfové palice: Často sú dizajnované pre pravákov a modely pre ľavákov sú menej dostupné a drahšie.
• Športové rukavice: Mnohé športové rukavice (napr. pre baseball) sú navrhnuté pre pravú ruku, čo znamená, že sú menej dostupné pre ľavákov.

šport, tenis, ľavák
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com

5. Bežné denné situácie
• Dvere a zámky: Mnohé dvere a zámky sú navrhnuté s ohľadom na pravákov, čo môže ľavákov znevýhodniť.
• Automatické bankomaty a predajné automaty: Tieto zariadenia sú zvyčajne navrhnuté tak, aby boli ovládané pravou rukou.
• Sedadlá v autách: Napríklad radenie rýchlostí v autách je väčšinou na pravej strane, čo môže byť pre ľavákov menej pohodlné.

6. Technologické zariadenia
• Herné ovládače: Väčšina herných ovládačov je navrhnutá pre pravákov, čo môže sťažiť ovládanie pre ľavákov.
• Fotoaparáty: Väčšina fotoaparátov má tlačidlá na pravú ruku, čo môže byť nepohodlné pre ľavákov.

7. Výroba a remeslá
• Priemyselné stroje: Mnohé nástroje a stroje v priemysle sú navrhnuté pre pravákov, čo môže byť problémové pre ľavákov, ktorí pracujú v týchto oblastiach.

8. Vzdelávanie a výučba
• Písanie na tabuľu: Tabule v triedach sú zvyčajne usporiadané tak, aby sa ľahšie používali pravákmi. Rovnako ako prí písaní perom, aj na tabuli sa písmo rozmazáva.
• Matematické nástroje: Niektoré nástroje, ako pravítka alebo uhlomery, môžu byť pre ľavákov menej intuitívne na používanie.

9. Domáce úlohy a remeslá
• Šitie a remeselné práce: Niektoré nástroje na šitie a remeslá, ako ihly a háčiky, sú navrhnuté pre pravákov, čo môže ľavákom spôsobovať ťažkosti.

10. Spoločenské zvyky a etiketa
• Stolovanie: Rozloženie príboru na stole a spôsob, ako sa konzumujú jedlá, môžu byť nevhodné pre ľavákov.

Jedlo, ľavák, čínske jedlo
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com

Výhody ľavákov

V iných situáciách a oblastiach života zase naopak môžu mať ľaváci výhody, ktoré im môžu pomôcť a poskytnúť im jedinečnú perspektívu a schopnosti.

1. Šport
• Bojové športy: V boxe, šerme a iných bojových športoch majú ľaváci výhodu, pretože väčšina súperov je pravákov a nie sú zvyknutí na ľavákovú techniku.
• Tenis: Ľaváci môžu mať výhodu pri podaní, pretože podanie od ľaváka má odlišný rotujúci efekt, na ktorý nie sú praváci zvyknutí.
• Baseball: V baseballe majú ľaváci výhodu pri úderoch aj v obrane.

2. Umenie a kreativita
• Vizualizácia a tvorivosť: Štúdie naznačujú, že ľaváci môžu mať lepšie rozvinuté pravé mozgové hemisféry, ktoré sú spojené s vizuálnym umením a tvorivým myslením.
• Hudba: Ľaváci môžu mať výhodu pri hre na nástroje, kde nezávislé ovládanie rúk je kľúčové, napríklad pri hre na klavír alebo bicie.

3. Riešenie problémov
• Analytické myslenie: Ľaváci majú často schopnosť vidieť problémy z iného uhla pohľadu, čo môže byť výhodné pri riešení komplexných problémov.
• Multitasking: Niektoré výskumy naznačujú, že ľaváci môžu byť lepší v multitaskingu, pretože ich mozgy sú viac prispôsobené na simultánne spracovanie rôznych úloh.

4. Sociálne situácie
• Kreatívne povolania: Ľaváci sú často vnímaní ako originálni a kreatívni, čo môže byť výhodou v kreatívnych a umeleckých profesiách.
• Vysoké IQ: Niektoré štúdie naznačujú, že medzi ľavákmi je vyššie percento ľudí s mimoriadne vysokým IQ, čo môže byť výhodou v akademických a profesionálnych prostrediach.

5. Vedenie a líderstvo
• Prezidenti a lídri: Niektorí známi svetoví lídri ako Barack Obama, Bill Clinton, Herbert Hoover, Harry S. Truman, ale aj Napoleon Bonaparte, Fidel Castro či Winston Churchill naznačujú, že ľaváci môžu mať schopnosti, ktoré sú výhodné v politickom a vedení.

Barack Obama
Bývalý americký prezident Barack Obama je známy tým, že je ľavák. Foto: Archívne, SITA/AP

6. Vojenské a obranné stratégie
• Prekvapivý faktor: Ľaváci majú výhodu v boji na blízko alebo v streľbe, kde môžu využívať neobvyklé uhly útoku, čo ich robí ťažšie predvídateľnými pre protivníkov.

7. Technológia
• Používanie počítačovej myši: Ľaváci, ktorí sa naučia používať myš ľavou rukou, môžu zároveň využívať pravú ruku na klávesnici, čo im umožňuje rýchlejšie ovládanie počítača.

8. Rozvoj jazyka
• Dvojjazyčnosť: Niektoré výskumy naznačujú, že ľaváci môžu byť flexibilnejší pri učení sa cudzích jazykov a používaní viacerých jazykov súčasne.

9. Priestorové vnímanie
• Orientácia v priestore: Ľaváci môžu mať lepšie priestorové vnímanie, čo môže byť výhodou v oblastiach, ako je architektúra, dizajn a šoférovanie.

10. Výber jedinečných kariér
• Kreatívne povolania: Ľaváci môžu byť viac pritiahnutí ku kariéram v umení, hudbe, dizajne a ďalších kreatívnych odvetviach, kde môžu excelovať.

Niektorí ľudia používajú obe ruky rovnocenne

Obojručnosť alebo ambidexterita je schopnosť rovnako dobre používať obe ruky. „Tento fenomén je oveľa zriedkavejší ako ľaváctvo. Odhady naznačujú, že len približne jedno percento populácie je skutočne obojručných,“ konštatuje Tatiana Pethö zo Spoločenskovedného ústavu SAV.

Ambidexterita môže byť vrodená alebo získaná. Mnohí obojruční ľudia rozvíjajú túto schopnosť tréningom, napríklad športovci alebo hudobníci, ktorí potrebujú vysokú úroveň koordinácie.

Z neurologického hľadiska majú obojruční ľudia často väčšiu symetriu v mozgových hemisférach, čo môže prispieť k ich schopnosti používať obe ruky rovnako efektívne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SAV Slovenská akadémia vied