Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti by mohli ošetriť viac pacientov, avšak bránia im v tom limity stanovené zdravotnými poisťovňami. Uviedla to prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová.
„Samozrejme, že aj tu sú problémy ako v každej sfére zdravotníctva, to znamená, že nie je dofinancované uhrádzanie týchto výkonov, aj potreba pacientov je vyššia, než vieme reálne poskytnúť,“ poukázala.
Zmena kompetencií veľa nezmení
Šéfka komory taktiež upozornila, že chystaná zmena kompetencií nie je dostatočná. Zoznam zdravotníckeho materiálu, ktorý budú môcť od určitého obdobia predpisovať sestry, nie je podľa predstáv komory.
„To, čo schválilo ministerstvo, je iba časť toho, čo potrebujú pacienti. Sestra môže predpísať pacientovi obväzy alebo plienky, sterilné podložky, alebo základný zdravotnícky materiál. Ale ak nemôže predpísať vlhké hojenie na ranu, to znamená tú najdôležitejšiu zložku, ktorú potrebuje pri ošetrovaní rán, tak sa nedosiahne to, čo sme chceli, aby sme uľahčili život pacientom a aby sme odbremenili lekárov,“ povedala Lazorová.
Ak vyhláška ministerstva zdravotníctva prejde v takej podobe, ako je napísaná, v porovnaní so súčasným stavom sa zmení toho veľmi málo.
„Pretože tú základnú zložku starostlivosti alebo toho, čo potrebuje sestra na ošetrenie, nebude mať v kompetencii predpísať, to je práve ten materiál na hojenie rán. Nevieme predchádzať dekubitom, ak nemáme správnu posteľ, ak nemáme správne podložky. Čiže zase sa len skomplikuje stav pacienta, zvýšia sa náklady na jeho ošetrovanie,“ upozornila Lazorová.
Ako pokračovala prezidentka, posilnenie kompetencií by pritom mohol pacient pocítiť vo viacerých smeroch.
„Buď pacient alebo pacientov príbuzný nebude musieť navštíviť všeobecného lekára, čakať v čakárni, objednávať sa, nebude musieť chodiť po recepty do ambulancie, ale rovno tieto pomôcky predpíše sestra, vyberie ich z lekárne, alebo vyberie ich pacientov príbuzný, donesie ich do domácnosti a to ošetrovanie bude kontinuálne prebiehať,“ objasnila.
Rezort zdravotníctva je podľa komory opatrný
Ministerstvo je podľa Lazorovej v oblasti kompetencií sestier opatrné.
„Bolo nám povedané, že ak sa v praxi ukáže, že je potrebné rozšíriť tento zoznam, tak sa pristúpi k návrhu novej vyhlášky. Na jednej strane to chápem, pretože je to obrovský krok v ošetrovaní pacientov. Na druhej strane si myslím, že sestry majú dostatočné schopnosti a vedomosti na to, aby vedeli posúdiť, či pacient potrebuje konkrétnu pomôcku alebo nie,“ povedala.
Členka Výboru Sekcie sestier pracujúcich v ADOS, ošetrujúca sestra Zuzana Maderová vysvetlila, že všetko by mal mať pacient doma.
„Základný obväzový materiál, dezinfekčný prostriedok, nejaké tie štvorce a obväzy – to každý človek má mať u seba doma, tak isto ako preväzovú podložku,“ dodala.
Niektoré veci sa dajú predpísať, niečo si musí pacient kúpiť. „Každý lekár má svoj obnos peňazí, do akého môže niečo predpísať. A ak teda prešvihneme tie možnosti, tak samozrejme, už si to musí pacient zakúpiť sám,“ doplnila ošetrujúca sestra.
Sestry pociťujú výrazné obmedzenia, idú aj nad rámec kompetencií
Maderová zdôraznila, že sestry z ADOS pri denno-denných návštevách pacientov vedia posúdiť hojenie rany.
„Pri každej návšteve posudzujeme komplexný stav pacienta. Nejde len o to, že ošetríme ranu, ale pozrieme ho celého. Skontrolujeme tlak, zistíme, ak je diabetik, výšku glykémie. Všetko, čo súvisí s ranou, tak to všetko skontrolujeme. A keď sa to mení, tak to konzultujeme s lekárom,“ popísala postup pri názornej ukážke na pacientke.
Sestry podľa nej pociťujú výrazné obmedzenia v kompetenciách.
„Ja sa to nebojím povedať, my tu v domácom prostredí, naozaj, mnohokrát riešime veci nad rámec kompetencií. Pretože keď ste u toho človeka doma, vy mu viete pomôcť,“ priznala ošetrujúca sestra.
Maderová potvrdila, že navrhnuté rozšírenie kompetencií veľa nezmení. „Jediné, čo tu zužitkujeme, je predpis obväzov, aj tam nemôžeme predpisovať všetky šírky, čo je teda zvláštne, lebo neviem aký je rozdiel medzi 8-centimetrovým a 10-centimetrovým,“ uzavrela.