Aj fajčiari patria k rizikovým pacientom ochorenia Covid-19, zdravotné dopady môžu byť ťažké

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ste fajčiar? Týchto 6 potravín vyplaví nikotín z vášho tela!
Určite na tom niečo bude. Foto: pixabay.com

Fajčenie poškodzuje pľúca a v prípade nákazy Covidom-19 môže zhoršovať postup smrteľného ochorenia. Upozorňuje na to Centrum pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ). Všetkým fajčiarom preto ponúka program liečby. Agentúru SITA o tom informoval hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

Nemusia navštíviť ambulanciu

Centrá pre liečbu drogových závislostí ponúkajú expertízu na pomoc fajčiarom, ktorí patria podľa najnovších vedeckých dôkazov k rizikovej skupine ohrozených infekciou Covid-19 a po infikovaní sú u nich predpokladané ťažké zdravotné dopady. Liečbu teraz ponúkajú v modifikácii dištančnou formou – doma, bez potreby navštevovania ambulancie.

Viac k téme Koronavírus

„Liečba pozostáva z troch dôležitých častí: lieku predpísaného lekárom, nikotínovej náplasti/náhrady a podstatná je telefonická podpora terapeutického postupu psychológom. Abstinenciu sa väčšine, i v prípade ťažkých fajčiarov, podarí dosiahnuť za 10 až 30 dní od začiatku liečby. Ale už v prvých dňoch sa významne zníži množstvo vyfajčených cigariet a začína sa tak posilňovanie obranyschopnosti organizmu voči infekcii,“ vysvetli Okruhlica.

Pripomína, že aj Svetová zdravotnícka organizácia upozornila na skutočnosť, že fajčenie zvyšuje zdravotné riziká pri infekcii Covid-19. Vírus postihuje u človeka v prvom rade dýchací trakt.

Dopad na zdravotný stav

Fajčenie má výrazný dopad na zdravotný stav celého dýchacieho traktu. Je zvlášť rizikové pre jeho dolnú časť, teda pľúca. Podľa dostupných štúdií sa predpokladá, že fajčenie je spojené so zlou prognózou priebehu infekcie.

„Zistenia z Číny preukázali, že medzi pacientmi s Covid-19 bolo viac fajčiarov, ktorí potrebovali mechanickú pľúcnu ventiláciu, alebo ktorí zomreli a vyššie bolo i percento fajčiarov medzi ťažkými prípadmi infekcie. Fajčiari mali približne 2,4-krát väčšiu pravdepodobnosť prijatia na jednotku intenzívnej starostlivosti a potrebu mechanickej ventilácie ako nefajčiari,“ približujú štúdie.

Záujemcovia o liečbu môžu kontaktovať CPLDZ v Bratislave na čísle 0917 606 188 v pracovné dni od 9:00 do 17:00, CPLDZ v Košiciach na 055 6222 848 a CPLDZ v Banskej Bystrici na čísle 0901 911 912.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Okruhlica