Ak sa nepodarí stabilizovať počet sestier, zdravotnícky systém skolabuje, varujú poslanci KDH (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KDH, náborový príspevok pre sestry
Reprofoto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

KDH prichádza s novelou zákona, ktorá zavádza náborový príspevok pre sestry a praktické sestry s cieľom motivovať absolventov pracovať v slovenských zdravotníckych zariadeniach a zotrvať v zamestnaní aspoň tri roky.

Riešenie vidíme v zavedení náborového príspevku pre sestry a praktické sestry vo výške osemnásobku minimálnej mzdy sestry, čo je približne šesťtisíc eur v roku 2024. Pre praktické sestry by bol príspevok päťnásobkom minimálnej mzdy, teda približne 3 750 eur. Podmienkou je nastúpiť do zamestnania v zdravotníckom zariadení na Slovensku v kalendárnom roku, keď sestra ukončí školu,“ vysvetľuje poslanec KDH Peter Stachura.

Zlyhanie zdravotníckeho systému

Len 44 percent absolventov ošetrovateľstva a stredných zdravotníckych škôl nastúpi na pozíciu sestry na Slovensku, pričom zvyšných 56 percent odchádza do zahraničia alebo do inej sféry. Poslanci KDH Peter Stachura a František Majerský varujú, že ak sa tento trend nezmení, zdravotnícky systém skolabuje.

KDH sa tejto problematike venuje dlhodobo a návrh na zavedenie náborového príspevku už predstavil vo svojom volebnom programe.

Dnes ho predkladáme ako návrh zákona. Ide o najrýchlejšie riešenie, čo sa dá okamžite urobiť. Samozrejme, toto nie je jediný problém. To, ako vyzerajú nemocnice, aké je pracovné prostredie a aké sú vzťahy na pracovisku sú ďalšie pálčivé témy, ktorými sa budeme zaoberať,“ dodáva Stachura.

Dlhodobý problém

Nedostatok zdravotných sestier na Slovensku je dlhodobý problém. Rôzne údaje hovoria o 3 600 až 14 000 chýbajúcich sestrách a zhoršuje sa aj veková štruktúra sestier.

Za desať rokov nám počet sestier do 40 rokov klesol o 16 percent. Ak rýchlo niečo neurobíme, nebude mať kto starať sa o pacientov. Ministerka Dolinková za osem mesiacov v tejto problematike neurobila nič, preto budeme očakávať, že náš návrh len tak nezhodia zo stola a preberú aj politickú zodpovednosť,“ zdôrazňuje František Majerský.

Financovanie náborových príspevkov

Financovanie náborových príspevkov by išlo zo štátneho rozpočtu.

Náklady máme vypočítané na približne 15 miliónov eur. Samozrejme, ide o výdavok, no ak v každej nemocnici nebude pre nedostatok sestier v prevádzke jedna operačná sála, štát prichádza ročne o viac ako 18 miliónov eur. Čísla jednoducho nepustia,“ dodáva Majerský.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František MajerskýPeter-stachuraZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie