Aké sú príznaky Koronavírusu COVID-19? Môžu byť aj iné, ako horúčka a kašeľ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračná fotografia. Foto: SITA (AP Photo/Frank Augstein)

Ako sa koronavírus prejavuje? Podľa odborníkov sú jeho hlavnými príznakmi horúčky, bolesť hrdla, kašeľ, dýchavičnosť alebo ťažkosti s dýchaním. Sprievodnými znakmi sú aj únava a bolesti svalov.

Príznaky sa obyčajne objavia do 14 dní od vstupu vírusu do organizmu, avšak u niektorých osôb môže byť celý priebeh ochorenia bezpríznakový.

Podľa britských rinológov môže byť prvotným prejavom nákazy aj dočasná strata čuchu (anosmia), ktorá môže byť dokonca jediným skrytým príznakom koronavírusu.

Dočasné ochromenie zmyslov

Túto hypotézu lekári formulovali na základe hlásení z Talianska, Číny a Južnej Kórey, kde sa približne tretina pacientov s pozitívnym testom na koronavírus a miernymi príznakmi sťažovala na problém s čuchom. Práve títo pacienti by mohli byť nevedomými skrytými prenášačmi ochorenia, informuje Businessinsider.com.

Podľa Sky News môže byť ďalším skrytým príznakom koronavírusu dočasná strata chuti. Kašeľ či horúčku pritom nakazení pacienti vôbec nemusia registrovať.

Podľa vedcov stojí za príčinou dočasného ochromenia zmyslov fakt, že vstupnou bránou pre koronavírus je pri kvapôčkovej infekcii práve oblasť nosohltanu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať