Ako dlho trvá, kým sa človek úplne vylieči z Covid-19? Vedci si všimli podivný jav

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto: SITA (AP Photo/Julio Cortez)

Podľa informácií ministerstva zdravotníctva Slovensko aktuálne eviduje viac ako 250 ľudí, ktorí sa oficiálne vyliečili z ochorenia Covid-19. Väčšina z nich vírus prekonala v domácej izolácii a nepotrebovala hospitalizáciu.

Kedy je pacient vyliečený z Covid-19? Odpoveď na túto otázku zverejnilo na sociálnej sieti Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Podľa odborníkov môže liečba ochorenia trvať aj niekoľko týždňov. Dvojtýždňová karanténa nastupuje až po odznení príznakov.

Po ústupe príznakov nasleduje karanténa

Pacient s potvrdeným ochorením Covid-19, ktorému ustúpili príznaky ochorenia, musí byť ešte dva týždne v karanténe. Ak následne neprejavuje žiadne známky ochorenia, musí byť ešte dvakrát negatívne testovaný, až potom oficiálne prekonal ochorenie,“ ozrejmuje NCZI.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Výnimka platí pre osoby, ktoré boli v povinnej dvojtýždňovej karanténe z preventívnych dôvodov a nemajú žiadne známky infekčného ochorenia. Tie sa po 14 dňoch môžu vrátiť do bežného života bez toho, aby museli byť znova otestované.

Záhada, ktorú zatiaľ vedci nevedia vysvetliť

Podľa odborníkov sa prejavy Covid-19 u väčšiny ľudí objavia do dvoch týždňov od nákazy. Sú však dokumentované aj prípady, u ktorých sa prvé symptómy vyskytli až po mesiaci.

V ázijských krajinách sa tiež vyskytli prípady dosiaľ nevysvetlenej opätovnej nákazy koronavírusom. Približne dve percentá ľudí v Južnej Kórei mali po dvoch týždňoch od prepustenia z nemocnice znova pozitívny test na Covid-19. Vedci netušia, či sa tieto osoby nakazili znova, alebo sa v ich organizme vírus reaktivoval.

Zistenie je znepokojujúce najmä preto, lebo u niektorých ľudí by ani po prekonaní nákazy nemuselo dôjsť k vytvoreniu prirodzenej imunity. Rovnako to môže znamenať, že sa vírus z tela celkom nevytratil ani po vyliečení sa a citlivé testy mohli odhaliť fragmenty jeho RNA. Vedci však zatiaľ nenašli dôkaz, že by boli ľudia, ktorí vírus už prekonali, infekční pre svoje okolie, uvádza Independent.co.uk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informácií