Bolesti chodidiel môžu mať rôzne príčiny. Jednou z nich sú kostné výrastky na päte, ľudovo nazývané pätové ostrohy.
Ktoré typy tašiek najmenej zaťažujú chrbticu a ako ich správne nosiť? Spýtali sme sa ortopéda
Diagnostikovať takéto útvary z röntgenovej snímky nie je nič raritné, ide o relatívne bežný problém. Vyšetreniu obyčajne predchádza pichľavá bolesť vystreľujúca z päty pri pohybe, ale aj pri státí či počas spánku.
Skrátenie Achillovej šľachy
Podľa ortopéda Tomáša Ševčíka z Ortopedického oddelenia Nemocnice AGEL Košice-Šaca je základnou vyvolávajúcou príčinou pätových ostrôh „skrátenie Achillovej šľachy, ku ktorému dochádza typicky u športovcov, hlavne rekreačných, ďalej u ľudí, ktorí počas výkonu svojej práce veľa chodia, u žien v dôsledku nosenia obuvi na opätkoch, ale aj z iných príčin.“
Nosíte rúško len pod nosom? Podľa expertov robíte zásadnú chybu
Výsledkom je zvýšené napätie v úpone medziprstovej blany na spodnú časť pätovej kosti, vznik zápalu a mikrotrhlín, čo vedie k rozvoju bolesti, vysvetľuje lekár.
Ak takýto stav pretrváva dlhšie, úpon medziprstovej blany skalcifikuje a na röntgene vyzerá ako tzv. pätová ostroha.
Odporúčanou liečbou je strečing
„Najprirodzenejší spôsob liečby je strečing Achillovej šľachy, ktorý by sa mal vykonávať 10 minút denne aspoň tri mesiace,“ radí ortopéd.
Ako rozoznať koronavírus od chrípky? Podľa lekára sa líšia iba v niektorých príznakoch
Dodáva, že k ďalším možnostiam liečby patrí rehabilitácia, aplikácia kortikoidového obstreku či RTG terapia. Až pri neúspechu všetkých dostupných metód sa pristupuje k operácii.
Ako však ortopéd upozorňuje, podobná bolesť ako pri pätovej ostrohe sprevádza aj útlakový syndróm plantárneho laterálneho nervu alebo únavovú zlomeninu pätovej kosti.