Na Slovensku bolo v minulom týždni nahlásených 635 prípadov ochorenia COVID-19. Ako informuje Úrad verejného zdravotníctva SR na svojom webe, týždeň predtým ich bolo do Epidemiologického informačného systému (EPIS) nahlásených 736, ich počet teda klesol.
„Skutočný počet osôb chorých na COVID-19 je pravdepodobne vyšší, pretože v súčasnosti už nie je každý pozitívny test hlásený,“ upozornili hygienici.
Aj napriek tomu, že pozitívnych ľudí na koronavírus je zrejme viac, čísla u našich západných susedov ukazujú na pokles prípadov. „Domnievam sa, že sme už dosiahli kulmináciu nakazených a riziko covidu začínal klesať,“ vyjadril sa v relácii na CNN Prima News epidemiológ a bývalý český minister zdravotníctva Roman Prymula k situácii v Česku.
Omikron a variant XEC koronavírusu
Priblížil, že dominantným v Česku je omikron, ale mohol by ho nahradiť nový variant XEC, ktorý sa šíri v zahraničí, ale nepredpokladá, že by vyvolal dramatickú vlnu.
Koľko prípadov COVID-19 máme na Slovensku? Jeden príznak vám naznačí, že máte XEC a nie chrípku
„Človek má obvykle podozrenie na COVID-19, ak sa u neho už vyskytujú nejaké príznaky ochorenia. V tom prípade je najjednoduchšie urobiť si doma antigénový test, ktorý je bežne dostupný v lekárni. Antigénové testy je možné použiť aj na nové varianty a subvarianty SARS-CoV-2. AG testy nie je potrebné aktualizovať pri výskyte každého nového variantu, pretože zachytávajú celý antigén,“ radia slovenskí hygienici.
Ak už koronavírus máte, podľa odborníkov je ho možné vo väčšine prípadov vyliečiť v domácom prostredí, ale siahnite určite po iných liekoch, ako pred časom odporúčal istý bývalý poslanec parlamentu, jeho „medicínka“ Bromhexinu s vodkou vám určite nepomôže.
Lieky na COVID-19 (horúčka, kašeľ)
Základom liečby je podľa českých infektológov zmierňovanie príznakov a lieky na horúčku treba podávať pri teplote nad 38 stupňov.
- paracetamol (Paralen, Panadol a pod.) u dospelého pacienta 500 až 1000 mg s odstupom 4 až 6 hodín, s maximálnou dennou dávkou 4 g; u detí jednotlivá dávka 10 až 15 mg/kg s denným maximom 60 mg/kg (pozor na paracetamol v kombinovaných v liekoch ako je Paralen Grip, Coldrex a pod.)
- ibuprofen (Brufen, Ibalgin apod.) u dospelých v dávke 400 mg v intervale 6 až 8 hodín, s maximálnou dennou dávkou 1200 mg, u detí jednotlivá dávka 5 až 10 mg/kg, maximálna denná dávka nemá presiahnuť 40 mg/kg
- metamizol v dávke 500 mg 3- až 4-krát denne, najviac 4 g denne, u detí 8 až 16 mg/kg
- kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin, Aspirin); u dospelých dávka 500 až 1000 mg v intervalu 4 až 8 hodín, najviac 4 g denne; deťom sa nepodáva
„S výnimkou paracetamolu sa vždy poraďte so svojím praktickým lekárom, či sú pre vás tieto uvedené lieky vhodné s ohľadom na váš zdravotný stav, chronické ochorenia a užívané lieky. Paracetamol sa môže kombinovať s jedným z ďalších uvedených liekov proti horúčke, bez predchádzajúcej porady s lekárom však nie je možné kombinovať ibuprofen, kyselinu acetylsalicylovú a metamizol,“ upozorňujú infektológovia.
Ako radí Národný zdravotnícky informačný portál, proti „rozpustenie“ hlienov a ľahšiemu vykašliavaniu pomôžu ACC, Bromhexin, Mucosolvan, Ambrobene. „Na dráždivý kašeľ pomôžu v dostatočnej dávke: kodein (nutný recept), Stoptussin, Sinecod, Ditustat a pod,“ priblížil s tým, že v dávkovaní treba dbať na odporúčania lekára, lekárnika alebo príbalového letáku.
„V určitých situáciách vám lekár môže predpísať aj lieky proti bolesti (zhodujú sa s liekmi proti horúčke, niekedy sa kombinujú s tramadolom či kodeínom) a kvapky proti nádche a upchanému nosu,“ uvádzajú rady infektológov na spomínanom webe.
Odborníci upozorňujú, že antivirotiká nie sú pre ambulantnú liečbu k dispozícii. „Antibiotiká sa nepoužívajú, pretože COVID-19 je vírové ochorenie, na ktoré neúčinkujú,“ uvádzajú s tým, že niekedy sa môžu pridať v druhom až treťom týždni ochorenia bakteriálnej superinfekcie, avšak až po vyšetrení lekárom, prípadne po odbere krvi a röntgene pľúc.
Prymula si myslí, že väčšie problémy nám však v najbližších týždňoch spôsobia respiračné ochorenia, ktoré sú momentálne na vzostupe. „Obrovská časť populácie už je chorá a ešte príde chrípka a jej vlna dorazí niekedy na konci novembra a zasiahne nás plnou silou,“ uviedol v už spomínanej relácii na CNN Prima News.
Ako uvádza ÚVZ SR, v 42. kalendárnom týždni bolo na Slovensku nahlásených celkovo 50 074 akútnych respiračných ochorení.
„Sem počítame nielen COVID-19, ale aj chrípku a jej podobné ochorenia, RSV, atď…,“ priblížil s tým, že v prípade všetkých nahlásených akútnych respiračných ochorení chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla o 1,9 percenta.