Každé tretie dieťa na Slovensku sa rodí cisárskym rezom. Hoci ide o bezpečný zákrok, odborníci upozorňujú, že by mal byť vyhradený len pre prípady, keď prirodzený pôrod nie je možný.
Apríl ako mesiac povedomia o pôrodoch cisárskym rezom prináša príležitosť rozbiť zaužívané mýty a informovať budúce matky o realite tejto formy pôrodu.
Cisársky rez zachraňuje životy, no nie je bez rizika
MUDr. Dana Kobidová, MPH z Nemocnice AGEL Zvolen vysvetľuje, že cisársky rez sa indikuje len vtedy, keď prirodzený pôrod nie je možný. Môže ísť o akútne prípady, ako je nedokysličenie plodu, nepostupujúci pôrod, alebo predchádzajúce sekcie. Podiel týchto zákrokov sa však odporúča držať čo najnižšie vzhľadom na operačné riziká.
Namiesto matky vynosí bábätko „robot“: Prelomová technológia môže zachrániť milióny detí - VIDEO
V zvolenskej nemocnici tvorili cisárske rezy v roku 2024 približne 22,4 % z celkového počtu 1 299 pôrodov – najviac v rámci Banskobystrického kraja.
Príprava na sekciu: Iná ako pri prirodzenom pôrode
Zatiaľ čo pri prirodzenom pôrode je dôležitá aktívna príprava, pri plánovanej sekcii ide najmä o predoperačné vyšetrenia a psychickú pohodu ženy. Pacientky podstupujú interné a anestéziologické vyšetrenie, zavedenie katétra a nosenie antitrombotických pančúch.
Oteckovia po sekcii môžu pomôcť s prvým kontaktom s bábätkom – tzv. bondingom. V zvolenskej nemocnici je bonding otca po sekcii zavedený, jeho prítomnosť priamo pri pôrode sa zatiaľ nerealizuje, no odborníci zvažujú túto možnosť do budúcnosti.
Mýty a fakty o cisárskom reze
„Žena pri sekcii nič necíti a zmešká pôrod dieťaťa“
Väčšina sekcií sa dnes robí v spinálnej anestézii. Matka je pri vedomí a vníma okamih narodenia dieťaťa rovnako ako pri prirodzenom pôrode. Bonding je možný hneď po pôrode, ak to zdravotný stav dovoľuje.
Rodiť na Slovensku alebo v zahraničí? Skúsenosti žien hovoria jasne, rozdiel je v prístupe
„Dojčenie po sekcii je komplikovanejšie“
Môže byť náročnejšie kvôli bolesti a polohe, no nie nemožné. Dôležité je dojčiť čo najskôr. Lieky proti bolesti majú minimálny vplyv na dieťa, ktoré môže byť spočiatku spavejšie.
„Rekonvalescencia je dlhšia ako pri prirodzenom pôrode“
Fakt. Cisársky rez je veľká brušná operácia s väčšou stratou krvi. Jazva potrebuje čas na zahojenie, pohyb a zotavenie sú pomalšie.

„Deti narodené sekciou majú slabšiu imunitu“
Kolonizácia baktériami pri prirodzenom pôrode zohráva pozitívnu rolu v budovaní imunity. Deti narodené cisárskym rezom môžu mať vyššiu náchylnosť na niektoré ochorenia, ako astma či celiakia.
„Cisársky rez znamená koniec prirodzeného pôrodu“
Nie vždy. Pri vhodných podmienkach je možný tzv. VBAC – vaginálny pôrod po predchádzajúcej sekcii. Potrebný je dostatočný čas na zahojenie jazvy, ideálne viac ako 2 roky.
„Sekcia spôsobuje psychické problémy a pocity zlyhania“
Pôrod je emocionálne silný moment. U niektorých žien môžu vzniknúť pocity smútku či zlyhania, ak pôrod neprebehol podľa predstáv. Dôležité je otvorene hovoriť o týchto pocitoch a vyhľadať pomoc, ak je to potrebné.