Alergické ochorenia zasahujú čoraz väčšiu časť slovenskej populácie. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií bolo v roku 2022 v starostlivosti alergologických ambulancií evidovaných 542-tisíc pacientov, čo predstavuje viac ako desať percent populácie. Alergie sa pritom netýkajú len dýchacích ciest – môžu ovplyvniť aj trávenie, pokožku či psychiku.
„Kontakt s potravinovým alergénom nemusí vyvolať reakciu hneď. Telo môže zareagovať neskôr – napríklad ekzémom, svrbením alebo bolesťou brucha,“ upozorňuje farmaceutka Mgr. Pavla Horáková, špecialistka na chronické ochorenia z MojaLekáreň.sk. Príznaky ako kýchanie, upchatý nos či slzenie očí môžu byť len začiatkom. Alergia sa tak často stáva chronickým problémom s dopadom na kvalitu života.
Prevencia začína už v detstve
Prevencia je podľa odborníkov kľúčová, najmä u detí. Pomáha dlhšie dojčenie, zavádzanie príkrmov medzi 4. až 6. mesiacom života, zdravé prostredie bez dymu či smogu, vyvážená mikroflóra, ale aj vyhýbanie sa zbytočnému podávaniu antibiotík v ranom veku. Rizikové je tiež prehnane sterilné prostredie.

Alergia na lepok, laktózu, histamín či peľ? Dôvodom je často zanesené črevo - ROZHOVOR
Zhoršenie alergie môže nastať pri oslabenej imunite, vyčerpaní alebo strese. Netreba zabúdať ani na to, že pri kontakte s viacerými alergénmi súčasne môže dôjsť k silnejšej reakcii. Liečba je možná pomocou antihistaminík – staršie typy (napr. Dithiaden, Fenistil) síce pôsobia rýchlo, ale často spôsobujú ospalosť. Novšie (napr. Zyrtec, Claritine, Xyzal) majú dlhší účinok a netlmia nervový systém, pričom účinkujú aj protizápalovo.
Prírodné alternatívy ako podpora liečby
Precitlivenosť na lieky síce nevzniká, no pri nosových sprejoch môže dôjsť k závislosti – tzv. sanorinizmu. Pri prekročení dávky sa navyše zaťažuje pečeň a obličky. Vhodné sú aj lokálne formy liečby – očné kvapky, gély či spreje.
Pri alergii môžu pomôcť aj prírodné alternatívy – bylinky ako harmanček, nechtík či perila, ale aj inhalácia Vincentky alebo tea tree oleja. Odborníčka odporúča podporovať zdravý mikrobióm cez probiotiká, vitamín C a D, rakytník či pestrú stravu. „Imunita sa začína v črevách,“ pripomína farmaceutka.

Jarné alergie potrápia aj deti, včasná diagnostika a liečba sú kľúčové
Dôležité je aj pravidelné čistenie – po príchode zvonku umyť tvár, ruky a prezliecť sa. Dlhé vlasy si treba umývať častejšie. Ako prevencia slúžia aj očné kvapky či nosové spreje s ectoinom – látkou, ktorá vytvára ochrannú bariéru na slizniciach a je vhodná aj pre deti, tehotné ženy či citlivých pacientov. Efektívne sú aj protipeľové sieťky na oknách a kvalitná čistička vzduchu. V hlavnej sezóne by mali byť pre alergikov samozrejmosťou.