Ambulantní lekári od vlády žiadajú ochranné pomôcky a dofinancovanie strát

Ilustračná fotografia. Foto: SITA (Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP)

Ambulantní lekári vyzývajú novú vládu na zabezpečenie ochranných pomôcok. V pondelkovej tlačovej správe o tom informoval Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP).

„Zväz ambulantných poskytovateľov vyzval v mene všetkých ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti listom zo dňa 16. marca a opakovane aj zo dňa 23. marca nový Ústredný krízový štáb Ministerstva vnútra SR, novú vládu SR a Krízový štáb Ministerstva zdravotníctva SR o súčinnosť a prijatie neodkladných opatrení vo vzťahu ku všetkým ambulantným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti,“ uvádza ZAP.

Ambulantní lekári sú na čele ohrozenej skupiny

Podľa ZAP sú v čase prebiehajúcej krízovej situácie a vyhlásenia núdzového stavu v oblasti zdravotníctva práve poskytovatelia ambulantnej starostlivosti tí, ktorí sa ako prví dostávajú denne do kontaktu s potencionálne infikovanými pacientmi.

„Sú na čele ohrozenej skupiny ľudí, ale žiaľ bez adekvátneho vybavenia osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami,“ uvádza zväz. Nakoľko na prvú výzvu nikto z kompetentných nereagoval, ZAP opakovane vyzval štátne orgány o súčinnosť a neodkladné zabezpečenie nevyhnutných osobných ochranných pracovných prostriedkov. „Aby mohli v súlade s prijatými opatreniami na zabránenie šírenia vírusu COVID-19 plynule zabezpečovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti, bez ohrozenia zdravia a životov nielen seba, ale i ostatných,“ doplnil zväz.

Žiadajú o dofinancovanie strát

ZAP zároveň žiada štátne orgány o verejný prísľub, že všetky zdravotné poisťovne uhradia od 1. marca až do času ukončenia krízovej situácie, prechodne na obdobie 12 kalendárnych mesiacov, každému ambulantnému poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti úhrady minimálne na úrovni 70 percent priemernej mesačnej úhrady ako paušálnu platbu a úhradu zdravotných výkonov vo výške 30 percent z ich základnej ceny.

„Je nepochybné, že zavedenie návrhu na kombinovaný paušálno-úhradový mechanizmus pre špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť je na obdobie mimoriadnej situácie nevyhnutným krokom v záujme zabezpečenia udržateľnosti kontinuálneho fungovania ambulantnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku do budúcnosti,“ vysvetľuje ZAP.

Sú pripravení prerušiť zmluvy s poisťovňami

Zväz ambulantných poskytovateľov žiada Ústredný krízový štáb a vládu SR, aby najneskôr do 25. marca vydali záväzné stanovisko k opakovaným podnetom ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, vrátane neodkladného stanoviska vlády SR k požiadavke ZAP – aby štát garantoval, že s účinnosťou k 1. aprílu 2021 dofinancuje straty voči ambulantnému sektoru v súvislosti s COVID-19 a so zavedením návrhu na kombinovaný paušálno-úhradový mechanizmus pre špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť.

„V opačnom prípade sú poskytovatelia ambulantnej zdravotnej starostlivosti pripravení k 1. aprílu 2021 nepokračovať ďalej v zmluvnom vzťahu so zdravotnými poisťovňami,“ uzavrel ZAP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP)