Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) sa dnes po dvoch týždňoch rokovaní dohodol so zdravotnou poisťovňou Dôvera na pokračovaní v zmluvnom vzťahu pre poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti.
ZAP od zdravotných poisťovní požadoval finacovanie ambulancií na úrovni 100 percent priemerných mesačných platieb za rok 2019. Za neakceptovanie požiadaviek pohrozil nepodpísaním zmlúv s poisťovňami. Zdravotné poisťovne však podľa Asociácie zdravotných poisťovní postupovali v súlade s odporúčaniami Ministerstva zdravotníctva SR.
„ZAP akceptoval návrh Dôvery, ktorý garantuje ambulantným poskytovateľom združeným v ZAP-e od 1. apríla do 30. júna 2020 úhrady vo výške 75 % priemerných úhrad roku 2019,“ uviedol ZAP vo svojom stanovisku.
Asociácia zdravotných poisťovní žiada ambulantných lekárov ZAP o spolupatričnosť
Ako ZAP dodal, rozhodol sa tak preto, lebo verí, „že doterajšia úplná ignorácia jeho návrhov je motivovaná frenetickým obhajovaním ,čísla 75 %ʻ, ktoré vyjadruje skôr nepochopenie situácie, ako prejav rozumného uskromňovania sa v danej situácii“.
Štát získal dostatok času
ZAP zároveň dôrazne odmieta akúkoľvek zodpovednosť za možnú destabilizáciu zabezpečenia ambulantnej zdravotnej starostlivosti v aktuálnej situácii v súvislosti so šírením pandémie COVID-19.
Koronavírus: Na Slovensku zomreli ďalší štyria ľudia, ochorenie potvrdili už v 14 osadách a maturity dostali zelenú (online)
Tvrdí, že štát získal zavedením viacerých vhodných opatrení čas na to, aby adekvátne pripravil systém poskytovania zdravotnej starostlivosti na nápor pacientov, ktorí budú infikovaní vírusom COVID-19.
Ambulancie boli odsunuté bokom, tvrdí ZAP
,,Práve v tomto čase, kedy je nevyhnutné začať uvoľňovať ekonomické opatrenia, je nezodpovedné, že nikto vo vedení štátu, Ministerstva zdravotníctva SR, či Ústredného krízového štábu MV SR nemá záujem spolupracovať a komunikovať s organizáciou ZAP, ktorá nielen že zastupuje jednu tretinu ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ale prináša aj návrhy na riešenia, ktoré, samozrejme, potrebujeme rozpracovať so všetkými špičkovými odborníkmi, ktorých má k dispozícii Ústredný krízový štáb MV SR,“ komentovala situáciu Zuzana Dolinková, výkonná riaditeľka a predsedníčka predstavenstva ZAP.
Reprofilizácia bude nutná
Podľa ZAP budú mať naše nemocnice mimoriadne problémy zvládnuť túto situáciu, ak nezapoja ambulancie, ktoré by mali byť pred spustením kontrolovaného premorenia obyvateľstva reprofilizované. Inak by mohlo dôjsť k zbytočným stratám ľudských životov.
„Nie sme ekonómovia, ale napriek tomu veríme, že ak by sa proces reprofilizácie ambulantného sektora a nemocníc začal už 30. apríla 2020, kedy sa ZAP osobne stretol s ministrom zdravotníctva, mohli by sme v súčasnej dobe začať reálne uvažovať o podmienkach postupného uvoľňovania reštrikčných opatrení za prísnych hygienických regulatívov,“ hovorí ZAP.
Pandémiu vyrieši len imunizácia populácie
Ako ďalej dodáva Zväz, pandémia koronavírusu sa nedá vyriešiť inak, než imunizáciou populácie. Imunizácia populácie sa dá podľa ZAP dosiahnuť len dvomi spôsobmi – očkovaním (ktoré toho času nie je možné a nemáme informácie o tom, že by očkovacia látka mala byť v krátkej dobe dostupná) alebo riadeným premorením populácie pri maximálnej ochrane najohrozenejších skupín.
Veľká časť Slovákov môže mať ťažší priebeh Covid-19. Príčinou sú dve metabolické ochorenia
ZAP argumentuje, že už 30. apríla 2020 ministra zdravotníctva informoval o krokoch, ktoré sú nevyhnutné k začatiu reprofilizácie. Ten však zatiaľ neprejavil žiadny záujem o ďalšiu komunikáciu so ZAP-om.
ZAP zároveň k stanovisku predložil svoj návrh opatrení k reprofilizácii zdravotníctva „pred spustením riadeného premorovania obyvateľstva SR“.
Reprofilizácia ambulantnej zdravotnej starostlivosti podľa ZAP
1. Získanie kolektívnej imunity – je možné realizovať buď očkovaním, chaoticky alebo riadenou imunizáciou, teda premorovaním.
• Riadené premorovanie je plánované uvoľňovanie epidemiologických opatrení tak, aby počet infikovaných nepresiahol kapacitné možnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v danej krajine. Napriek tomu že matematické modely vedia dať veľmi cenné predpovede, žiadna z nich nie je taká presná, aby sa mohla považovať za istotu. Prax ukazuje, že v žiadnom matematickom modeli nie je možné podchytiť všetky riziká. To vedie k veľkej variabilite možných nakazených aj pri maximálnej opatrnosti. Preto je nevyhnutné pred začatím týchto krokov vytvorenie reprofilizácie ambulantného sektora.
2. Čo je reprofilizácia ambulantého sektora?
- • Masívna informovanosť obyvateľstva, že od tohto času (už sa tak čiastočne deje) budú všetky ťažkosti a problémy pacientov riešené v prvom kroku tzv. „telemedicínou“.
- • Čo znamená „telemedicína“? Každý pacient pred príchodom k obvodnému lekárovi alebo k inému ambulantnému lekárovi bude každého lekára kontaktovať najprv telefonicky. Lekár následne podľa definovaných kritérií epidemiológov a zostaveného okruhu základných otázok rozhodne, či je podozrenie, že je daný pacient COVID-19 pozitívny alebo COVID-19 negatívny s inými ťažkosťami.
- • Ak je pacient COVID-19 pozitívny – lekár na základe telefonátu s pacientom kontaktuje COVID-19 sanitku, ktorá príde pacientovi s podozrením na nákazu urobiť odbery alebo lekár rovno rozhodne o transporte osoby do nemocnice. Lekár rozhoduje o hospitalizácii prostredníctvom vyhodnotenia formulára – SCORE systém, ktorý vypracuje epidemiologická a klinická skupina. Na základe vypracovaného SCORE sa každému údaju o pacientovi priradí nejaká hodnota. Ak táto hodnota dosiahne určité číslo, bude pacient odoslaný na hospitalizáciu (napr. vek nad 65 rokov = 10 bodov, nekontrolovaná cukrovka = 5 bodov, atď.)
- • Ak je pacient COVID-19 negatívny – obvodný lekár disponuje telefonickými číslami na kolegov z jednotlivých špecializácii a odporučí pacientovi kontaktovať telefonicky konkrétnu špecializovanú ambulanciu. Špecialista bude riešiť ťažkosti pacienta v prvom kroku telefonicky/telemedicínou (a ak je to potrebné vypísaním eReceptu) a ak si jeho stav vyžaduje návštevu ambulancie, určí pacientovi čas návštevy ambulancie tak, aby boli dodržané všetky epidemiologické opatrenia. Ak má špecialista podozrenie, že by pacient mohol byť COVID-19 pozitívny (čo sa pri rýchlom orientačnom rozhovore s obvodným lekárom nemusí vždy zistiť), špecialista konzultuje stav pacienta s tímom expertov všeobecných lekárov. Tím expertov zo všeobecných lekárov určuje krajský odborník pre všeobecné lekárstvo pre daný kraj.
„Uvedeným návrhom reprofilizácie ambulantného sektora dôjde k odbremeneniu všeobecných lekárov pri najväčšom nápore pacientov a súčasne k možnému riešeniu všetkých stavov kontinuálne (pri tomto variante očakávanej reprofilizácie ambulantného sektora v súvislosti s COVID-19 požadoval ZAP úhrady od všetkých zdravotných poisťovní do 1. apríla 2020 vo výške 100% z priemerných mesačných úhrad roku 2019, bez povinnosti bodovania zdravotných výkonov ako pri bežnom chode ambulancie, nakoľko by išlo o zbytočnú administratívnu záťaž. V zmysle tohto návrhu financovania ambulancií ZAP nepožadoval pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti už žiadne ďalšie finančné kompenzácie od štátu, tak ako boli priznané ostatným podnikateľským subjektom počas pandémie COVID-19),“ uvádza ZAP.
Reprofilizácia ústavnej zdravotnej starostlivosti podľa návrhu ZAP
Nemocnice disponujú a musia mať vyčlenené osobitné lôžkové oddelenie, na ktoré by sa podľa SCORE systému dostali viac vulnerabilní COVID-19 pozitívni pacienti, ktorým by bola poskytnutá taká liečba, ktorá odkloní alebo zníži riziko pľúcnej ventilácie.
Jednotky intenzívnej starostlivosti – pre pacientov, ktorí budú potrebovať pľúcnu ventiláciu.
Rada expertov určí, aký konkrétny druh ventilácie sa pre konkrétneho pacienta zvolí. Preto odporúčame na úrovni krajských odborníkov pre odbor ÁRO určiť najskúsenejších lekárov, ktorí nedôjdu do styku s pacientom (nakoľko ich je málo a je nevyhnutné ich mať neustále k dispozícii) a títo budú konzultovaní len telefonicky, ktorý ventilátor pre ktorého pacienta použiť a v prípade viacúrovňovej ventilácie, ktorý algoritmus použiť.
U všetkých zdravotníkov musí zároveň dôjsť ku stratifikácii podľa veku
V celej tejto schéme je možné, ak ju vytvoríme teraz, aby lekári vo veku 60+ boli izolovaní od pacientov a realizovali výlučne len expertnú poradenskú činnosť alebo telemedicínu. Navrhovaný systém reprofilizácie zdravotníctva nie je možné organizovať iniciatívou zdola, ale len centrálne.
Vypracovanie formulára SCORE pre posúdenie rizikovosti pacientov je náročná a dôležitá úloha, ktorá umožní stratifikovať pacientov na tých, ktorí môžu zostať doma a na tých, ktorí musia byť hospitalizovaní (napr. 60-ročný pacient, ktorý má príznaky COVID-19 a ďalšie pridružené ochorenia obličiek a pečene je výrazne rizikovejší ako 60- ročný pacient, ktorý má príznaky COVID-19 bez ďalších ťažkostí).
Túto stratifikáciu pacientov je možné uskutočňovať horeuvedeným SCORE systémom, ktorý pomôže v rýchlej a vysokokvalifikovanej orientácii pre zváženie rizík a dopadov u pacienta.
„Sme presvedčení, že všetky tieto opatrenia sa dajú realizovať vo veľmi rýchlom čase, pričom mnohonásobne zvýšia efektivitu poskytovania zdravotnej starostlivosti, a zároveň umožnia postupné uvoľňovanie ekonomiky. Ak však budeme čakať s týmito opatreniami až do času, kedy bude naša ekonomika v extrémne zlej kondícii, bude výhoda, ktorú nám pripravili predchádzajúce skvelé epidemiologické opatrenia do slova a do písmena premrhanou šancou, ktorú sme si nechali ujsť,“ uzavrel ZAP.