Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov schválil tretiu dávky vakcíny, dostať by ju mali starší ľudia

Očkovanie, dôchodca, senior
Od júna sa do očkovania zapojilo 54 spoločností, v ktorých sa zatiaľ zaočkovalo 6 792 zamestnancov. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

USA urobili krok smerom k ponúkaniu posilňujúcej dávky vakcíny Pfizer proti ochoreniu COVID-19 pre starších občanov a ďalších ľudí, ktorých koronavírus ohrozuje. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) totiž v stredu odsúhlasil cielené podávanie tretej dávky.

Viac o téme: Koronavírus

FDA schválil posilňujúcu dávku pre Američanov vo veku nad 65 rokov, mladších ľudí so zdravotnými problémami a ľudí, ktorí by sa ochorením COVID-19 mohli nakaziť v práci.

Regulačné prekážky

Avšak pred odštartovaním distribúcie tretej dávky vakcíny v USA sú ďalšie regulačné prekážky. Svoje dvojdňové zasadanie v stredu otvorili aj poradcovia amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), aby prijali svoje vlastné, konkrétnejšie rozhodnutie, kto a kedy by mal dostať posilňujúcu dávku vakcíny.

Počas prvého dňa diskusií mali niektorí experti nejasno v otázkach odôvodnenia tretej dávky a preto navrhovali odloženie rozhodnutia o mesiac v nádeji, že dovtedy budú mať ďalšie dáta.

Odôvodnená vakcína pre starších

Podľa údajov, ktoré zverejnili spoločnosť Pfizer a izraelská vláda, je očkovanie treťou dávkou odôvodnené u ľudí vo veku nad 65 rokov.

Údaje však obsahujú menej dôkazov, že dodatočná dávka vakcíny poskytuje významný prospech pre mladších ľudí so zdravotnými problémami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Úrad pre kontrolu potravín a liekov
Firmy a inštitúcie CDC Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbPfizer