Amnesty International kritizuje zákon o nútenej práci lekárov: Hrozí porušenie ľudských práv

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
sestry, lekári
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Amnesty International Slovensko vyjadruje znepokojenie nad balíkom legislatívnych zmien obsiahnutých vo vládnom návrhu zákona k dostupnosti zdravotnej starostlivosti, ktorý Národná rada SR schválila 11. decembra. Zákon prináša zmenu definície mimoriadnej situácie, ktorej dôsledkom môže byť nútená práca lekárov a lekárok.

„Medzinárodné právo v oblasti ľudských práv pritom štátu ukladá povinnosť zakázať nútenú prácu a zabrániť jej, a to aj prijatím legislatívnych opatrení a ich presadzovaním. Znepokojujúce je využívanie mimoriadneho stavu, ktorý dočasne obmedzuje ľudské práva pri vyvíjaní tlaku na lekárov a lekárky,“ uviedla Amnesty International Slovensko.

Amnesty vyjadrilo obavy

Ako organizácia ďalej zdôraznila, opatrenia obmedzujúce osobnú slobodu musia byť v súlade s medzinárodným právom v oblasti ľudských práv, s dôrazom na dodržiavanie práva na osobnú slobodu a bezpečnosť. Úrady musia zabezpečiť, aby každé takéto opatrenie bolo primerané, adresné a využívané v reakcii na naliehavú verejnú alebo spoločenskú potrebu s dôrazom na nediskrimináciu.

Amnesty tiež vyjadruje obavu, že vyhlásenie mimoriadnej situácie a riziko nútenej práce lekárstva môže mať priamy negatívny vplyv na právo na poskytnutie zdravotnej starostlivosti. V zákone zároveň chýba presnejšie vymedzenie „kritickej nedostupnosti zdravotnej starostlivosti“, čo vytvára priestor na nejasný výklad a aplikáciu zákona.

Rozpor s ľudskoprávnymi záväzkami Slovenska

Podľa slov riaditeľa Amnesty International Slovensko Rada Slobodu je využívanie mimoriadneho stavu s cieľom vynútiť si prácu lekárov a lekárok pod hrozbou väzenia neprimerané a v rozpore s ľudskoprávnymi záväzkami Slovenska.

„Na Slovensku dlhodobo chýba adekvátna snaha o zlepšenie prístupu ľudí k primeranej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Namiesto nutných systémových opatrení v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti sme opäť svedkami nekonštruktívnej debaty politických predstaviteľov nasledovanej neuváženými nesystémovými krokmi vlády, ktoré môžu zasahovať do ľudských práv,“ povedal Sloboda.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Rado Sloboda
Firmy a inštitúcie Amnesty International SlovenskoNR SR Národná rada Slovenskej republiky