Stránka Dáta bez pátosu, ktorá sa počas koronakrízy venuje predikovaniu vývoja pandémie, dlhodobo vysvetľovala, že počet hospitalizovaných pacientov je kľúčové číslo, na základe ktorého by sa mali nastavovať ochranné opatrenia.
Viac o téme: Koronavírus
Aktuálne by sme však mali podľa analytikov vnímať už aj iné číslo, a tým je počet úmrtí medzi pacientmi, ktorí musia byť na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS). Až vďaka tejto štatistike budú zrejme vedieť presnejšie predpovedať vývoj situácie.
Matematici priznávajú, že „čo-to sme namodelovali, ale bude sa musieť premodelovať, menia sa vstupy“. Preto podľa vlastných slov menia optiku pri predikciách a budú sledovať aj ďalšie premenné.
„Sledujte číslo ťažkých stavov dnes a budete vedieť úmrtia zajtra,“ píšu na sociálnej sieti Dáta bez pátosu. Zo súčasných údajov vyplýva, že 20 až 25 percent pacientov na JIS ochoreniu COVID-19 podľahne.
Neboli sme pripravení
Aj tieto čísla naznačujú, že situácia v nemocniciach je kritická.
Najviac pozitívne testovaných bolo v uplynulých dňoch v Prešovskom, Trenčianskom a Košickom kraji. Potom nasleduje Banskobystrický kraj, v ktorom sa situácia za posledný týždeň výrazne zhoršila.
Na Slovensku vznikne špeciálna "COVID nemocnica", bude mať desiatky lôžok pre pacientov s koronavírusom
Popasovať sa s nepriaznivým vývojom sa preto snažia aj v Nemocnici Zvolen. Zároveň však priznávajú, že na pandémiu nebol pripravený nikto a nepočítalo sa s ňou ani pred desiatkami rokmi pri budovaní zdravotníckych stredísk.
Rusi vakcíne Sputnik V nedôverujú, zaočkovať sa dala len malá časť populácie
Chýbajúce či zastarané vybavenie nemocníc napriek tomu aktuálne nie je najväčší problém, tým je personál. Na oddelení pre pacientov s COVID-19 vo zvolenskej nemocnici je momentálne hospitalizovaných 27 pacientov. Ako to na tomto špeciálnom oddelení funguje?
Ochranné pomôcky
Napriek nebezpečenstvu, ktorému nemocničný personál musí čeliť, služba na oddelení s COVID-19 pacientmi je vraj takmer rovnaká ako na tom bežnom. Až na ochranné prostriedky, dezinfekciu a veľmi prísne pravidlá, ktoré určujú ešte aj to, kde jesť, piť či telefonovať.
Každý zdravotník tam musí mať ochranné pomôcky ako sú čiapka, okuliare alebo štít, respirátor spolu s chirurgickým rúškom, plášť, dvojitú vrstvu rukavíc, jednorazové návleky na nohy a gumené topánky.
Lockdown prišiel neskoro, tvrdia slovenskí odborníci. Obchodné centrá sú mokrým snom koronavírusu
„Aby sme nemuseli byť takto ustrojení počas celej služby, ale iba pri styku s pacientom, je oddelenie rozdelené na tri zóny, červenú, oranžovú a zelenú,“ vysvetľuje vedúca sestra Katarína Liptáková.
Semafor na oddelení
Červenú zónu predstavujú miestnosti, v ktorých sa nachádzajú pacienti a riziko nákazy je tam najvyššie, preto v nej platia najprísnejšie hygienicko-epidemiologické pravidlá. Za ňou nasleduje oranžová zóna, v ktorej už nie sú pacienti, ale je to stále infekčné prostredie.
„Zelená zóna je bezpečná a je to priestor, v ktorom sa stravuje aj personál, vybavuje sa tu administratíva a nie je možné sem vstúpiť v kontaminovanom oblečení a vnášať sem kontaminované predmety,“ opisuje systém Liptáková.
Koronavírus: Na Slovensku pribudol rekordný počet úmrtí za deň a PCR testy odhalili ďalších 3045 nakazených
Každá z vymenovaných zón je samostatná a uzavretá. Oddelenie pre pacientov s COVID-19 je pritom v Nemocnici AGEL Zvolen rozdelené na dve poschodia, ktoré sa od seba trochu líšia. Preto je aj zloženie personálu na jednotlivých ošetrovacích jednotkách rozdielne.
Správne používanie ochrany
„Na prvom poschodí je okrem multidisciplinárnej jednotky vo forme bežného oddelenia aj jednotka intenzívnej starostlivosti a oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny,“ dopĺňa hlavná sestra.
Súčasťou zdravotníckeho tímu sú tu sestry so špecializáciou, ktoré zabezpečujú starostlivosť predovšetkým o pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu a vždy tam musí byť prítomný aj lekár.
Vakcína nie je čarovný prútik a jej príchod neukončí pandémiu rýchlo, upozorňuje WHO
Kľúčové je podľa Liptákovej pristupovať ku každému pacientovi ako k pozitívnemu. Vďaka tomu sa im darí mať situáciu nateraz pod kontrolou. K ukončeniu pandémiu však musí prispieť každý, a to zodpovedným prístupom, k akému vyzýva aj rezort zdravotníctva.