Analytici zistili rozdiely medzi vlnami pandémie. Zmenila sa skladba pacientov na lôžkach aj dĺžka hospitalizácií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica, lôžko
Foto: ilustračné, Gettyimages

Jedným z faktorov, na základe ktorých sa vyhodnocuje vývoj pandémie, je počet pacientov s COVID-19 na nemocničných lôžkach. Analytici z Inštitútu zdravotných analýz (IZA) pod ministerstvom zdravotníctva najnovšie skúmali nielen to, ako sa menil počet hospitalizácií, ale aj ich dĺžka či skladba pacientov.

Celkové štatistiky

Z ich zistení vyplýva, že zo všetkých pozitívne testovaných na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 skončilo v nemocnici od 6. marca 2020 do 23. februára 2021 celkovo 7,2 percenta ľudí.

„Z hospitalizovaných pacientov takmer osem percent končí na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) a deväť percent na umelej pľúcnej ventilácii (UPV),“ vypočítali Jakub Červený, Matej Mišík a Kristián Šufliarsky z IZA.

Hospitalizácie podľa veku, koronavírus
Foto: IZA

Mediánový vek pacientov na UPV je 66 rokov, pričom najpočetnejšiu vekovú kategóriu tvoria ľudia vo veku 60 až 70 rokov. Ďalej pacienti od 70 do 80 rokov a Slováci od 50 do 60 rokov. Až 23 percent ľudí ochoreniu počas hospitalizácie podľahne a ich priemerný vek je 74,8 roka.

Vekové zloženie

Mediánový vek hospitalizovaných pacientov je 69 rokov. Potvrdilo sa tým, čo už dávno vieme, že riziko hospitalizácie a ťažkého priebehu ochorenia sa výrazne zvyšuje s vekom. Najčastejšie pritom končia v nemocnici práve pacienti, ktorí majú nad 60 rokov.

Najviac hospitalizovaných pacientov, viac než 8 000, patrilo do vekovej kategórie 70 až 80 rokov. Druhá najpočetnejšia skupina sú ľudia vo veku 60 až 70 rokov s takmer 7 500 pacientami.

To je štatistika za celé obdobie. Medzi jednotlivými vlnami bol však rozdiel.

„Je možné pozorovať mierny pokles v priemernom veku pacientov medzi dátami z druhej a tretej vlny. Debata, čo tento pokles môže spôsobovať však momentálne ostáva len v rovine hypotéz,“ uvádzajú autori.

Zdá sa teda, že do nemocníc sa skutočne dostávajú mladšie ročníky. Vysvetlením môže byť, že starší ľudia s chronickými ochoreniami boli medzi prvými, ktorí na ochorenie COVID-19 zomreli a celkovo, najviac úmrtí je práve vo vyšších vekových kategóriách. Vírus si už preto vyberá mladších hostiteľov.

Jednou z možných odpovedí sú aj mutácie, ktoré sú infekčnejšie a hľadajú čo najviac hostiteľov, a tak si „nevyberajú“ podľa ročníkov narodenia.

Dĺžka hospitalizácie

Zaujímavé sú aj údaje o dĺžke hospitalizácie, teda koľko dní pacienti priemerne strávia v nemocnici. Minimálne to bol jeden deň, maximálne 61 dní. Mediánová dĺžka hospitalizácie je však deväť dní, pričom na UPV je to priemerne 10 dní.

Aj tu však pozorovať zmeny v štruktúre pacientov a charakteristikách hospitalizácií medzi jednotlivými fázami pandémie.

„Zrejmý je najmä postupný pokles dĺžky hospitalizácie, keď v prvej fáze pandémie priemerný pacient nad 50 rokov strávil v nemocniciach 10 až 15 dní, zatiaľ čo momentálne sa dĺžka pobytu pre danú vekovú kategóriu pohybuje pod 10-timi dňami,“ tvrdia v IZA.

Záleží však zrejme aj od konkrétnej nemocnice, nakoľko údaje z Fakultnej nemocnice s poliklinikou  F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, ktorá vyhodnotila doterajší priebeh druhej vlny pandémie, sa zhodujú s celkovým priemerom.

„Priemerná dĺžka hospitalizácie pacientov s COVID-19 bola na úrovni 9,37 dňa,“ uviedla hovorkyňa Ružena Maťašeje. Nebolo to teda menej ako je celkový priemer. Obzvlášť pri tejto štatistike je však zaujímavé porovnanie so zahraničím.

Závery

Americké CDC uvádza mediánovú dĺžku hospitalizácie tri až šesť dní a šesť dní pre pacientov na ventilácii,“ vysvetľujú analytici z IZA. Pre ostatné krajiny, mimo Číny, je priemerná dĺžka hospitalizácie päť dní, pri pobyte na JIS je mediánová dĺžka pobytu osem dní.

Znamená to, že u nás pacienti ostávajú v nemocnici skoro dvakrát dlhšie, ako je to v zahraničí. V súvislosti s tým je ešte možno dobré spomenúť, že počas prvej vlny pandémie bolo vidieť trend rastúcej dĺžky hospitalizácie s rastúcim vekom.

U 20 až 40-ročných pacientov sa mediánová dĺžka hospitalizácie drží pod 10 dní, nad 50 rokov postupne prekračuje hranicu 10 dní. Rozdiel v dĺžke hospitalizácie medzi vekovými kategóriami sa však postupne stráca s vývojom pandémie.

Aktuálnejšie zhodnotenie diania od analytikov z projektu Dáta bez pátosu ukazuje, že pandémia sa chýli na Slovensku ku koncu, respektíve že to najhoršie už máme za sebou. Až na úplnom konci sa ukáže, aké boli skutočné rozdiely medzi jednotlivými vlnami.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jakub ČervenýKristián ŠufliarskyMatej MišíkRužena Maťašeje
Firmy a inštitúcie FNsP FDR BB Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská BystricaIZA Inštitút zdravotných analýzMZ Ministerstvo zdravotníctva SR