Slovenská lekárnická komora sprístupnila (SLeK) svoj projekt na zistenie interakcií liekov už aj pre verejnosť.
Aplikácia umožňuje rýchle a zrozumiteľné vyhodnotenie rizika užívanej kombinácie liekov. Je súčasťou celoslovenského osvetového projektu Interakcie liekov, ktorý SLeK odštartovala už v júni sprístupnením aplikácie pre lekárnikov zapojených lekární. Tí tak získali možnosť identifikovať riziko prípadnej interakcie priamo pri výdaji liekov.
V súčasnosti je verejná časť stránky www.interakcieliekov.sk plne funkčná a dostupná online na akomkoľvek zariadení pripojenom k internetu.
Stačí vedieť názov lieku
Ako uviedol prezident SLeK Ondrej Sukeľ, ide o jedinú pacientsku aplikáciu, ktorá pracuje s rozsiahlou databázou liekových interakcií, pravidelne aktualizovanou na základe najnovších vedeckých poznatkov.
„Zároveň je to jediná aplikácia, poskytujúca pacientovi zrozumiteľné zhodnotenie potenciálnej interakcie s následnou možnosťou dohodnúť si termín konzultácie tejto interakcie s odborníkom – farmaceutom,“ dodal.
Pacientovi stačí poznať názvy svojich liekov, mať prístup na internet a e-mail. Pri akomkoľvek probléme s použitím aplikácie majú pacienti možnosť využiť ju priamo v zapojenej lekárni.
V ČR sa podobný projekt osvedčil
Pacientska aplikácia je finálnou fázou projektu. Prvým krokom boli vzdelávacie podujatia, na ktorých farmaceuti získali podrobné poznatky o liekových interakciách, ich princípoch, rizikových skupinách liekov, dostali rozsiahle tlačené materiály a absolvovali záverečný test preverujúci ich vedomosti.
V druhej fáze bola aplikácia nasadená v lekárňach. Už od júna tak pacienti mali možnosť bezplatného vyhodnotenia interakcií nimi užívaných liekov v ktorejkoľvek z 200 zapojených lekární.
Podobný projekt realizovaný v Českej republike priniesol závažné výsledky. V období od 1. júla 2014 do 31. januára 2016 bolo v ČR zodpovedaných 29 263 otázok na liekové interakcie, pričom u viac než tretiny bola zistená aspoň jedna klinicky závažná interakcia.
„Tiež bolo identifikovaných 2 825 duplicít pri užívaní liekov,“ uviedol Josef Suchopár, autor databázy liekových interakcií a riaditeľ spoločnosti DrugAgency a. s., ktorá je hlavným partnerom projektu.