Zdravotníctvo je dlhodobo podfinancované, pričom na nedostatok finančných a personálnych kapacít môže v konečnom dôsledku doplatiť pacient. Upozorňuje na to Asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED.
Pacient sa nemusí dostať k starostlivosti
„Slovenské zdravotníctvo už dlhodobo potrebuje dofinancovať, na situáciu sme upozorňovali aj v čase najväčšej pandemickej krízy. Teraz prišla ďalšia kríza v podobe zvyšujúcich sa nákladov z hľadiska stúpajúcich cien energií,“ hovorí výkonná riaditeľka asociácie SK+MED Katarína Danková.
Lengvarského ministerstvo očakáva konkrétne výhrady odborárov k memorandu, pripravuje aj variantné riešenia platov
Obáva sa toho, že pacient sa nemusí dostať k adekvátnej zdravotnej starostlivosti.
Ovplyvnení infláciou
Výrobcovia a dodávatelia zdravotníckych pomôcok sú ovplyvnení celosvetovou infláciou, kvôli ktorej rastú ceny vstupov, akými sú suroviny, energie či logistika, čo v konečnom dôsledku ovplyvňuje dostupnosť a kvalitu zdravotníckych pomôcok pre pacientov, ktorí ich potrebujú.
Memorandum je podľa lekárskych odborárov nekonkrétne, požiadavky lekárov ignoruje a krízu v zdravotníctve nerieši
„Situácia je dlhodobo kritická a ak štát nebude reagovať na narastajúce náklady v súvislosti s energetickou krízou, v konečnom dôsledku to bude pacient, ktorému sa nedostane takej starostlivosti, na akú má nárok,“ varuje Danková.
Čakajú aj dva roky
Pandémia koronavírusu, odložené operácie a nedostatok špecialistov podľa SK-MED spôsobili, že niektorí pacienti na výmenu bedrového kĺbu čakajú aj dva roky. Ročne potrebuje hospitalizáciu pre ortopedické problémy na Slovensku niekoľko tisíc pacientov.
Na Slovensku sme mali v minulom roku v nemocniciach s ortopedickými ťažkosťami cez 21-tisíc dospelých pacientov a 920 detí. Viac ako 20-tisíc dospelých a vyše tisíc detí bolo hospitalizovaných s ortopedickými problémami aj rok predtým.