Asociácia nemocníc Slovenska podala podnet na Európsku komisiu, nastavenie transakčnej dane narušuje princíp rovnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ANS: Financovanie zdravotníctva v roku 2024
Zľava: Výkonná riaditeľka Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Ľubomíra Slavíková, prezident ANS Marán Petko a viceprezident ANS Igor Pramuk. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) v spolupráci s ďalšími zdravotníckymi organizáciami podala podnet na Európsku komisiu pre diskriminačné uplatňovanie transakčnej dane v zdravotníctve. Podnet sa týka nerovnomerného zaobchádzania so zdravotníckymi zariadeniami, keďže niektorí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti sú od tejto dane oslobodení, no iní ju musia platiť.

Dôvodom podania je, že aktuálne nastavenie transakčnej dane narušuje princíp rovnosti. „Sektor sa zjednotil, pretože sme stále nedostávali žiadne relevantné odpovede. Ide o diskrimináciu a porušenie hospodárskej súťaže. Predsa nemôže byť niekto v tom istom sektore oslobodený od nejakej povinnosti a druhý nie,“ uviedol Igor Pramuk, prvý viceprezident ANS.

Výnimka z transakčnej dane

Asociácia podala podnet spolu s organizáciami združenými v zdravotníckej sekcii Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, a to s Asociáciou súkromných lekárov SR, Zväzom ambulantných poskytovateľov a Asociáciou polikliník a zdravotníckych zariadení.

Transakčná daň sa nebude vzťahovať na rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie, ktorými sú štátne nemocnice a inštitúcie podriadené ministerstvu zdravotníctva. Naopak platiť ju majú nemocnice združené v ANS, nemocnice, ktoré sú akciovými spoločnosťami štátu, ako aj všetci neštátni poskytovatelia ambulantnej zdravotnej starostlivosti.

Daň budú platiť aj zdravotné poisťovne

Platiť ju majú aj zdravotné poisťovne. Podľa ANS nie je možné, aby štátne nemocnice mali výnimku z transakčnej dane, zatiaľ čo súkromní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti a neštátne nemocnice museli túto povinnosť plniť.

Nerovnomerné podmienky môžu podľa ANS ohroziť v sektore dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Asociácia očakáva rýchlu reakciu Európskej komisie, ktorá v minulosti už riešila podobné prípady nespravodlivého prístupu v zdravotníctve. „Keď sme v minulosti podávali podnet v rámci Plánu obnovy, Európska komisia zareagovala veľmi rýchlo. Očakávame, že aj tentokrát sa touto otázkou bude zaoberať bezodkladne,“ uzavrel Pramuk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor Pramuk
Firmy a inštitúcie APAZ Asociácia polikliník a zdravotníckych zariadeníASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republikyAZZZ Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SREurópska komisia (EK)ZAP Zväz ambulantných poskytovateľov