Austrálski vedci skúmali škodlivosť 5G siete. V mnohých štúdiách našli závažné chyby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
5G sieť, mobilná sieť, anténa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Najnovšia používaná generácia technológií mobilnej komunikácie 5G sieť bola spustená v roku 2019 a odvtedy sa nielen medzi technologickými skeptikmi šíria o jej škodlivosti rôzne dohady.

Nakoľko prináša vyššiu rýchlosť internetu, bežný užívateľ smartfónov a zariadení, ktoré sú schopné sa na túto sieť napojiť, sa jej spusteniu potešil. Nateraz nutná nie je, no očakáva sa, že s pribúdajúcim počtom zariadení využívajúcich internet v budúcnosti bude.

Na Slovensku je zatiaľ 5G sieť spustená prevažne v Bratislave, jeden z mobilných operátorov ju testuje v malej časti Banskej Bystrice. Otázka, či je pre človeka a jeho zdravie škodlivá, sa preto týka aj Slovákov.

Nepriaznivé účinky

Dobré správy sú, že používanie 5G siete je pre ľudí úplne bezpečné, čo potvrdilo množstvo doterajších výskumov. Tú najnovšiu majú na svedomí vedci z Austrálie.

Austrálska agentúra pre radiačnú ochranu a jadrovú bezpečnosť (ARPANSA) v spolupráci s Technickou univerzitou Swinburne sídliacou v Melbourne pritom preskúmali 138 iných štúdií zameraných na rádiové vlny a 5G sieť a ďalších 107 štúdií o jej bezpečnosti.

Konkrétne analyzovali účinky 5G siete a podobných frekvenčných rádiových vĺn na bunky človeka. Opäť sa potvrdilo, že medzi touto sieťou a nepriaznivými účinkami na zdravie alebo bunky neexistujú žiadna súvislosť.

„Preskúmanie všetkých štúdií neprinieslo nijaké opodstatnené dôkazy o tom, že rádiové vlny nízkej úrovne, ako tie, ktoré používa sieť 5G, sú nebezpečné pre ľudské zdravie,“ uviedol doktor Ken Karipidis z ARPANSA. V štúdiách však našli vedci iné chyby.

Metodologické chyby

Karipidis dodal, že tie štúdie, ktoré preukázali akékoľvek problémy, obsahovali zásadné metodologické chyby: „Štúdie, ktoré uvádzali biologické účinky 5G siete, spravidla neboli nezávislé a väčšina využívala nekvalitné metódy hodnotenia a kontroly.“

Autori napriek tomu podporujú ďalšie skúmanie tejto oblasti, avšak s odporúčaniami, aby autori budúcich experimentálnych štúdií vylepšili metodiku s osobitným dôrazom na dozimetriu a reguláciu teploty.

Používanie „škodlivej“ 5G siete bolo podľa portálu IFL Science napriek tomu v minulom roku jednou z najpopulárnejších konšpiračných teórií, aj keď neexistujú žiadne relevantné dôkazy o jej negatívnom dopade na ľudské zdravie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ken Karipidis
Firmy a inštitúcie ARPANSA Austrálska agentúra pre radiačnú ochranu a jadrovú bezpečnosťTechnická univerzita Swinburne