Klinika detskej oftalmológie (KDO) LF UK a Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave získala nové prístroje a testy na diagnostiku očných ochorení v detskom veku vďaka sponzorskému daru od občianskeho združenia (OZ) Billa ľuďom.
Vyšetrenie u detí
Nové vybavenie v hodnote viac ako 20 000 eur umožňuje hravé vyšetrenie zrakových funkcií u detí vrátane centrálnej zrakovej ostrosti a binokulárnych funkcií. Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH, ocenil prínos nových optotypov s LCD obrazovkami a LEA testami, ktoré sú prispôsobené pre najmenších pacientov.
Optik, optometrista alebo oftalmológ? Poznáte rozdiely a viete, ku komu ísť?
„Ochrane detského zraku sa Billa venujeme dlhodobo, pričom kľúčová je pre nás systematická a zmysluplná podpora. Vo veľmi úspešnom a oceňovanom projekte ´Zdravé oči už v škôlke´ sa sústreďujeme na prevenciu u predškolákov v spolupráci s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska, a okrem toho pravidelne prispievame na modernizáciu prístrojového vybavenia pre Kliniku detskej oftalmológie LF UK a NÚDCH v Bratislave,“ priblížila Jana Gregorovičová, senior CSR špecialistka Billa Slovensko s tým, že v rámci tohto projektu sa podarilo odmerať zrakové parametre u viac ako 130 000 detí.

Gregorovičová priblížila, že okrem prevencie sa OZ BILLA ľuďom venuje aj podpore v oblasti kvalitnej diagnostiky a liečenia malých pacientov.
Nové vybavenie
Za šesť rokov Kliniku detskej oftalmológie LF UK a NÚDCH podporili 77 840 eurami, vďaka čomu sa podarilo zabezpečiť prístrojové vybavenie, pomôcky, rekonštrukciu chodby či revitalizáciu čakárne.
Očného lekára potrebuje približne 15 percent detí
Beáta Bušányová zástupkyňa prednostky KDO LF UK a NÚDCH ocenila nové prístroje a vyšetrovacie kreslá, ktoré zlepšia diagnostiku a liečbu zrakových problémov u detí, pričom umožnia presné vyšetrenie aj u detí, ktoré ešte nepoznajú abecedu.

Vyzdvihla aj význam univerzálneho skúšobného rámu a sady skúšobných šošoviek pre presné stanovenie dioptrií a korekciu zrakových chýb.
„Vyšetrovacie kreslá sú špeciálne navrhnuté na pohodlné a bezpečné umiestnenie pacientov počas vyšetrenia. Môžu byť nastaviteľné, aby sa prispôsobili rôznym vekovým skupinám. Zvyčajne sú vybavené opierkami a pomáhajú vytvoriť pohodlné prostredie pre deti počas očného vyšetrenia, čo je kľúčové na zabezpečenie spolupráce dieťaťa pri presnom a efektívnom diagnostikovaní. Umožňujú vyšetrovateľovi pohodlnú a bezpečnú prácu pri vyšetrení malých detí,“ uzavrela Bušányová.