V Bratislave začne fungovať denná klinika pre detských onkopacientov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Macik.jpg
FreeImages.com

Detskí pacienti s rakovinou budú viac času tráviť v domácom prostredí. Už v polovici februára začne fungovať nová Denná klinika pre podávanie cytostatík. Vďaka tomuto projektu, ktorý je súčasťou Kliniky detskej hematológie a onkológie DFNsP Bratislava, nebudú deti tak často hospitalizované na lôžkach.

Nápad na výstavbu Dennej kliniky prišiel od vedenia detskej onkológie a neziskovej organizácie Deťom s rakovinou, ktorá o projekte informovala. V uplynulých dňoch už začali búracie a prípravné práce.

Namiesto nemocnice detská izba

V súčasnosti detských pacientov prijímajú na kliniku aj pre rôzne základné jednodňové zákroky ako napr. lumbálna punkcia či punkcia kostnej drene. Otvorením Dennej kliniky budú môcť podstúpiť zákrok a o pár hodín na to ísť domov.

Liečba detskej rakoviny je dlhodobá a náročná. „Naším cieľom je deťom liečbu zpríjemniť, aby  trávili viac času vo svojej detskej izbe a v kruhu rodiny. Cítia sa tam bezpečnejšie a celkovo lepšie, čo napomáha k zlepšeniu zdravotného stavu a skráteniu liečby, “ hovorí riaditeľka neziskovej organizácie Deťom s rakovinou Katarína Kopper.

Priestory budúcej Dennej kliniky poskytlo vedenie DFNsP na mínus druhom podlaží, kde je aj detská onkológia. Rizikoví pacienti nebudú musieť chodiť hlavným vstupom do nemocnice, ale bočným, čím nebudú nútení prechádzať cez polikliniku a vystavovať sa tak riziku infekcií.

„Naši pacienti majú veľmi zníženú obranyschopnosť ako vedľajší účinok chemoterapie,“ vysvetlila prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie Alexandra Kolenová.

Otvoriť by ju mali vo februári

Podobné denné kliniky fungujú po celom svete. A okrem najväčšej výhody, že dieťa bude môcť viac času tráviť doma, prináša aj ďalšie. „Uvoľnia sa nám lôžka pre hospitalizácie vážnejších stavov a v neposlednom rade ubudne aj zbytočná administratíva,“ vymenovala Kolenová.

Projekt navrhol architekt Juraj Halmi. Po inšpiráciu bol na rakúskej detskej klinike St. Anna vo Viedni. Priestory Dennej kliniky zahŕňajú dve vyšetrovne, miestnosť pre lekárov, kuchynku pre rodičov s deťmi, izolačku pre pacientov, čakáreň vybavenú aj pre hranie detí a sociálne zariadenie.

Klinika bude slúžiť pacientom z celého Slovenska. „Veríme, že novú Dennú kliniku otvoríme 15. februára budúceho roka v medzinárodný deň detskej rakoviny (tzv. Childhood Cancer Day),“ uzavrela Kolenová.

Pomohli sponzori, nadácie, aj individuálni darcovia

Rozpočet na výstavbu Dennej kliniky je stanovený do výšky 500 tisíc eur. V priestoroch je potrebné najskôr prispôsobiť dispozíciu, vymeniť rozvody, potrubie, inštalovať profesionálnu vzduchotechniku a zdravotechniku či položiť podlahy.

„Projekt nám realizuje spoločnosť SKANSKA, pričom nám neúčtuje vlastné pracovné náklady, “ približuje riaditeľka neziskovej organizácie K. Kopper.

Spoločnosť HAGARD:HAL a.s. do projektu darovala všetku silnoprúdovú elektroinštaláciu. Finančnú pomoc vo výške 100-tisíc eur na výstavbu Dennej kliniky daruje Liga proti rakovine a rovnakou sumou prispeje aj Združenie na pomoc detskej onkológii. Ďalšie prostriedky venovalo niekoľko nadácií aj individuálni darcovia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NÚDCH Národný ústav detských chorôb