Brexit s nedostatkom pracovníkov nepomôže

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Brexit.jpg
Foto: Pixabay.com
Teória aj prax sa zhodujú: ak aj zdravotnícki pracovníci odídu z Veľkej Británie, naspäť na Slovensko to nebude

Veľká Británia predstavovala lákavý pracovný trh pre (nielen) zdravotníckych pracovníkov zo Slovenska. Podľa odhadov pracovnej a personálnej agentúry Manuvia pracuje v súčasnosti v Spojenom kráľovstve vyše 100-tisíc Slovákov.

Brexit medzi nich vniesol neistotu. Jedným z hlavných dôvodov vyvolania referenda o odchode z EÚ bola totiž práve nevraživosť voči ľuďom z nových členských štátov. Známy argument „berú nám prácu“.

Brexit sa stále odkladá a nevedno, ako bude vyzerať. Britská vláda plánuje obmedziť čistú ročnú pracovnú imigráciu na 100-tisíc osôb s tým, že dá prednosť vysoko kvalifikovaným ľuďom.

Nevyženú ich

To by sa teoreticky malo týkať aj zdravotníckych pracovníkov. Obzvlášť, keď britský národný systém NHS má veľké problémy s nedostatkom pracovnej sily.

CEO agentúry Manuvia Peter Dosedla predpokladá, že zahraniční pracovníci nebudú nútení opustiť krajinu a budú aj naďalej zastávať súčasné pracovné pozície.

„V súvislosti s brexitom je podľa môjho názoru skôr možné očakávať zmeny hlavných migračných smerov a presmerovanie tokov do západnej Európy a na juh,“ uzavrel Dosedla.

Tento názor potvrdzuje aj nedávna aktivita Univerzitnej nemocnice v Düsseldorfe. V poľských týždenníkoch zverejnila inzerát, ktorým láka sestry do Nemecka.

Brexit
Foto: SITA / AP

Sestry z Británie neodchádzajú

No a napokon – prax ukazuje, že teoretické predpoklady sa vyplnia. „Neevidujeme žiaden záujem o návrat slovenských sestier späť na slovenský trh práce,“ uviedol pre portál vZdravotnictve.sk člen prezídia Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Milan Laurinc.

Na základe informácií od sestier, aj po brexite pretrváva ich záujem pracovať vo Veľkej Británii. Ich pobyt bude i naďalej možný na základe povolenia o prechodnom pobyte.

„Predpokladáme, že sestry, ktoré získali pracovné skúsenosti vo Veľkej Británii a sú jazykovo zdatné, v prípade brexitu premigrujú do inej krajiny západnej Európy. Nemyslíme si, že takýmto sestrám máme možnosť na Slovensku ponúknuť to, na čo boli zvyknuté v zahraničí,“ uzavrel Laurinc.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek