Molnupiravir je prvý úspešne liečiaci ochorenie COVID-19, je v závere klinického skúšania

Molnupiravir, COVID, koronavírus, liek
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 4. novembra 17:37

Veľká Británia podmienečne schválila antivirotikum proti koronavírusu od spoločnosti Merck. Tabletka pod označením molnupiravir je prvým prípravkom, ktorý úspešne lieči ochorenie COVID-19.

Veľká Británia ju povolila ako prvá krajina na svete. Ako rýchlo bude tabletka k dispozícii, zatiaľ nie je jasné. Liek je určený pre dospelých pozitívne testovaných ľudí s aspoň jedným rizikovým faktorom pre vznik závažného ochorenia, akým je napríklad obezita alebo choroba srdca.

Historický deň pre Britániu

Tabletku majú používať ľudia s miernym až stredne ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 v domácom prostredí dvakrát denne počas piatich dní.

„Dnešok je pre našu krajinu historickým dňom, pretože Spojené kráľovstvo je teraz prvou krajinou na svete, ktorá schválila antivirotikum, ktoré sa môže používať doma na ochorenie COVID-19,“ uviedol britský minister zdravotníctva Sajid Javid.

Koncom októbra firma Merck požiadala o schválenie tabletky Európsku liekovú agentúru (EMA), ktorá začala zrýchlený registračný proces. Zo žiadosťou o registráciu lieku sa farmaceutická firma minulý mesiac obrátila aj na americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA).

Podľa spoločnosti tabletka o polovicu znížila počet hospitalizácií a úmrtí u ľudí, ktorí boli infikovaní koronavírusom.

Tretia etapa klinického skúšania

Orálne podávaný skúšaný liek na liečbu ochorenia COVID-19 je aktuálne na konci tretej etapy klinického skúšania. Prostredníctvom tlačovej správy o tom informovala slovenská pobočka spoločnosti Merck Sharp & Dohme.

Podľa výsledkov doterajšieho klinického skúšania liek molnupiravir znižuje riziko hospitalizácie alebo úmrtia v porovnaní s placebom, a to u ambulantne liečených pacientov s miernym a stredným priebehom choroby. Na základe týchto výsledkov preto výrobcovia v USA požiadali o povolenie pre núdzové použitie a požiadali o schválenie tabletky i Európsku liekovú agentúru (EMA).

V prípade schválenia chcú liek vyvíjaný spoločnosťami Merck Sharp & Dohme a Ridgeback Therapeutic do konca roku 2021 vyrobiť v množstve pre desať miliónov pacientov.

Dáta o účinnosti, ktoré sme získali v tretej etape klinického skúšania, poukazujú na to, že skúšaný liek môže pomôcť znížiť riziko hospitalizácie a úmrtia pacientov s COVID-19. Momentálne sa sústreďujeme na administratívne kroky potrebné k schváleniu tohto skúšaného lieku príslušnými autoritami. V prípade udelenia povolenia na uvedenie na trh by sa molnupiravir mohol stať prvým perorálnym antivírusovým liekom na liečbu ochorenia COVID-19 v Európskej únii,“ uviedol Marcelo Pascual, generálny riaditeľ MSD Slovensko.

Ako sa uvádza v tlačovej správe, skúšaný orálne podávaný antivirotický liek by mal brániť množeniu vírusu SARS-CoV-2 v tele pacienta tak, aby nedochádzalo k ťažkému priebehu ochorenia COVID-19. Pacienti zaradení do klinického skúšania užívali štyri tablety dvakrát denne po dobu päť dní.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Sajid Javid
    Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúraFDA Úrad pre kontrolu potravín a liečivMerck