Británia začala očkovať treťou dávkou vakcíny ďalšie vekové skupiny, vakcínu pichnú ľuďom nad 40 rokov

Koronavírus, očkovanie
Foto: ilustračné, SITA/AP

Obyvatelia Veľkej Británie vo veku nad 40 rokov môžu od pondelka dostať posilňujúcu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Oznámili to britskí zdravotnícki regulátori.

Viac o téme: Koronavírus

Doteraz mali v krajine nárok na posilňujúcu vakcínu len ľudia vo veku nad 50 rokov. Ako tretie dávky vakcíny Británia ponúka očkovacie látky koncernu Pfizer-BioNTech a firmy Moderna. Informuje o tom portál cnbc.com.

Pozoruhodné tempo

Británia v nedeľu nahlásila 36 517 nových infekcií koronavírusom a počet prípadov za uplynulých sedem dní oproti predchádzajúcemu týždňu stúpol o šesť percent.

Zástupca hlavného zdravotníka pre Anglicko Jonathan Van-Tam uviedol, že program podávania posilňujúcej dávky vakcíny napreduje „pozoruhodným tempom“.

Masívne zmenšenie obáv z hospitalizácií

Van-Tam konštatoval, že podľa údajov z Izraela, kde posilňujúce dávky začali poskytovať v júli, u ľudí vo veku nad 60 rokov tretia dávka znižuje počet infekcií desaťnásobne, počet hospitalizácií 18,7-násobne a úmrtnosť 14,7-násobne.

„Som preto presvedčený, že ak program podávania posilňujúcich dávok bude úspešný, môžeme doslova u miliónov ľudí masívne zmenšiť obavy z hospitalizácií a úmrtí na COVID-19 počas Vianoc aj počas zvyšku tejto zimy,“ vyjadril sa Van-Tam.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Jonathan Van-Tam
    Firmy a inštitúcie ModernaPfizer