Británia zvažuje povinnú chemickú kastráciu pre niektorých sexuálnych delikventov

Ministerka spravodlivosti Shabana Mahmoodová avizuje rozšírenie pilotného programu, pričom povinné podávanie liekov by mohlo pomôcť znížiť recidívu a odľahčiť preplnené väznice.
Contraceptive methods
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Británia zvažuje zavedenie povinnej chemickej kastrácie pre vybraných sexuálnych delikventov s cieľom znížiť mieru recidívy a zmierniť tlak na preplnené väznice. Oznámila to vo štvrtok ministerka spravodlivosti Shabana Mahmoodová, ktorá informovala, že návrh nadväzuje na pilotný program spustený v roku 2022 v juhozápadnom Anglicku, kde ponúkajú na dobrovoľnej báze lieky na potlačenie libida.

Nezávislá správa pod vedením bývalého ministra spravodlivosti Davida Gaukea predpovedá do začiatku roka 2028 nedostatok takmer 9 800 väzenských miest a odporúča širšie využitie chemických supresív na zníženie recidívy.

Vedecké dôkazy

„Správa odporučila pokračovať v pilotnom projekte takzvanej medikácie na zvládanie problémového sexuálneho vzrušenia,“ uviedla Mahmoodová v parlamente. „Pôjdem ďalej s celoštátnym zavedením, počnúc dvoma regiónmi pokrývajúcimi 20 väzníc. A skúmam, či je možné zaviesť tento prístup povinne.“

Podľa Mahmoodovej zostáva psychologická liečba kľúčová, najmä ak je motiváciou páchateľov moc a kontrola, nie sexuálne túžby. Hovorca premiéra Keira Starmera uviedol: „Vedecké dôkazy jasne ukazujú, že použitie chemických supresív môže byť účinné pri riešení nebezpečných páchateľov, a preto rozširujeme ich použitie.“

Kastráciu používajú aj iné krajiny

K 31. marcu si v Anglicku a Walese odpykávalo trest za sexuálne delikty 14 863 osôb, čo predstavuje 21 percent dospelej väzenskej populácie. Chemická kastrácia sa využíva aj v Poľsku, Rusku, Kórejskej republike, Lotyšsku, Dánsku, Nemecku a v niektorých štátoch USA.

Návrh však v Británii čelí kritike. Pia Sinha z Prison Reform Trust upozornila na „jasné etické otázky“ a advokát Marcus Johnstone zdôraznil, že bez dostatočného financovania poradenstva a psychologickej podpory „to dlhodobo nič nevyrieši“.

Viac k osobe: Shabana Mahmoodová

Odporúčané