Bude potrebné celoplošné očkovanie proti opičím kiahňam? Slováci nemusia podľa Mikasa panikáriť

Ján Mikas
Hlavný hygienik Ján Mikas. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Na Slovensku zatiaľ nebol zaznamenaný prípad opičích kiahní. Uviedol to vo štvrtok hlavný hygienik SR Ján Mikas pre médiá v Tatranskej Lomnici, kde sa začína trinásty ročník Slovenského vakcinologického kongresu.

Na druhej strane uviedol, že nie je možné vylúčiť importované prípady a je tiež možné očakávať, že v najbližšom čase sa aj takýto prípad vyskytne na Slovensku. Nevidí však dôvod na celoplošné očkovanie.

Slovensko už prijalo opatrenia

Mikas pripomenul, že situáciu vo svete i na Slovensku sledujú. „Máme účinný systém rýchleho varovania a reakcie v rámci Európskej komisie a členských štátov, takže sme informovaní o prípadoch,“ uviedol. Na Slovensku už podľa jeho slov boli prijaté určité opatrenia a rovnako aj vydané usmernenia týkajúce sa prevencie, diagnostiky, liečby či správania sa ľudí.

Očkovacia látka priamo proti vírusu opičích kiahní však v Európskej únii podľa Mikasa nie je schválená. Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že vakcína proti pravým kiahňam, proti variole, by mala byť v 85 percentách účinná,“ dodal. Podľa jeho slov ale nie je dôvod na celoplošné či preventívne očkovanie.

Nie je potrebné panikáriť

Pripomenul, že v minulosti sa na narodených v roku 1976 a skôr vzťahovalo povinné očkovanie proti variole. „Variola je jediné ochorenie, ktoré bolo eradikované vďaka vakcinácií, to je veľký úspech medicíny. V súčasnosti sa nachádzajú iba vírusy pre vedecké účely v Spojených štátoch amerických a Rusku,“ dodal.

Podľa hlavného hygienika nie je potrebné panikáriť ani pozastavovať lety z krajín, v ktorých sa vírus už vyskytol. „Je potrebné zvážiť opatrenia, adekvátne reagovať, teda zachytiť prípad, izolovať, dať do karantény prípadne ďalšie kontakty, ale nie je v súčasnosti čas na uzatváranie letov,“ skonštatoval.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mikas
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaSvetová zdravotnícka organizácia (WHO)