Bulharsko má jednu z najvyšších úmrtností na ochorenie COVID-19 v 27-člennej Európskej únii (EÚ) a čelí ďalšiemu prudkému nárastu infekcií v dôsledku šírenia nákazlivejšieho delta variantu koronavírusu. Napriek tomu však ľudia v tejto balkánskej krajine najviac váhajú s očkovaním proti COVID-19.
Plne zaočkovaných je len 20 % dospelých v Bulharsku, ktoré má sedem miliónov obyvateľov. To krajinu radí na posledné miesto v zaočkovanosti v EÚ, ktorej členovia majú v priemere 69 % úplne zaočkovaných obyvateľov.
Pacienti na JIS sú nezaočkovaní
Sibila Marinovová, vedúca jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) nemocnice v meste Veliko Tarnovo, pre agentúru AP povedala, že na covidovom oddelení majú obsadených všetkých desať vyčlenených lôžok a hnevá ju, že toľko Bulharov odmieta očkovanie. „100 % pacientov na JIS je nezaočkovaných,“ skonštatovala s tým, že tlak zvyšuje aj nedostatok zdravotníkov.
Viac o téme: Koronavírus
Bulharsko má pritom prístup ku všetkým štyrom vakcínam schváleným v EÚ, teda od konzorcia Pfizer-BioNTech, Moderny, AstraZenecy i Johnson&Johnson.
Od začiatku pandémie v krajine na COVID-19 zomrelo viac ako 19-tisíc ľudí, čo je tretia najvyššia úmrtnosť v EÚ za Českom a Maďarskom. Počas uplynulého týždňa v Bulharsku denne zomieralo v priemere 41 ľudí. Nevydarená očkovacia kampaň v krajine teraz hrozí, že vystaví trápiaci sa systém zdravotnej starostlivosti ešte väčšej záťaži.
Vláda ohlásila prísnejšie opatrenia
Vláda v reakcii na zhoršujúcu sa situáciu v krajine v utorok ohlásila prísnejšie reštrikcie. Reštaurácie a kaviarne smú byť otvorené len do 23:00 a pri jednom stole môže sedieť maximálne šesť ľudí. Nočné kluby musia úplne zatvoriť, zatiaľ čo divadlá a kiná môžu fungovať ďalej s polovičnou kapacitou. Na športové podujatia v exteriéri môžu organizátori vpustiť 30 % návštevníkov.
Nízky záujem o očkovanie je podľa odborníčky na verejné zdravotníctvo Marije Šarkovovej dôsledkom nízkej dôvery obyvateľov k oficiálnym inštitúciám, v kombinácii so šírením dezinformácií o vakcínach, politickou nestabilitou a slabou vakcinačnou kampaňou. „V Bulharsku nemáme dobrú gramotnosť, čo sa týka zdravia. Mnohí ľudia preto veria konšpiračným teóriám a falošným správam,“ skonštatovala.