Česko hlási ďalší rekord v počte nakazených, podľa epidemiológov budú hospitalizovaní pribúdať

Nemecko, nemocnica, koronavírus
Foto: archívne, SITA/AP

Denný počet prípadov nákazy koronavírusom v Česku už druhý deň po sebe prekonal rekord. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz s tým, že za utorok pribudlo 42 073 nakazených, z toho 39 614 sú novo nakazení a 2 459 podozrenia na opätovné infekcie. Vyplýva to z informácií ministerstva zdravotníctva.

Viac o téme: Koronavírus

Variant omikron sa v Česku ďalej rýchlo šíri, pričom incidenčné číslo, ktoré označuje počet nakazených za posledných sedem dní na 100-tisíc obyvateľov, stúplo na 1 689. Najhoršia situácia je v okrese Praha-východ, kde na 100-tisíc obyvateľov pripadá 2 481 nakazených. Podobne sú na tom i ďalšie okresy v okolí Prahy.

Hospitalizovaní budú pribúdať

V nemocniciach je s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 1 781 pacientov a 200 z nich je vo vážnom stave.

Podľa epidemiológov, ktorých v utorok oslovila redakcia TN.cz, však budú hospitalizovaní pribúdať. „Ono je to vždy s určitým oneskorením, pretože nejaký čas trvá, kým je ten stav natoľko vážny, že si vyžaduje hospitalizáciu. Epidémia sa zatiaľ šíri medzi mladou a strednou generáciou a až v týchto dňoch začína zasahovať ľudí vo vyšších vekových kategóriách, ktorí sú náchylnejší k ťažkému priebehu,“ vysvetlil prezident Českej lekárskej komory Milan Kubek.

V nemocniciach končí 1,5 percenta pozitívnych

Podobný názor vyjadril aj epidemiológ Roman Prymula, podľa ktorého sa nedá očakávať, že by počty hospitalizovaných zostali nízke.

„V podstate 1,5 percenta ľudí, ktorí sú pozitívni, končí v nemocniciach a dá sa očakávať, že s oneskorením 14 dní za tou vlnou pôjde nárast požiadaviek na hospitalizáciu,“ konštatoval Prymula.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan KubekRoman Prymula