Po celom Slovensku stúpajú počty prípadov chrípky. Univerzitná nemocnica v Bratislave, Martine a tiež fakultná nemocnica v Banskej Bystrici zaviedli dočasný zákaz návštev na lôžkových oddeleniach pre zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu.
Ako informuje TV Joj na svojom webe Noviny.sk, podľa bratislavkých lekárov chrípka kopíruje minuloročnú krivku. V niektorých prípadoch môže mať ochorenie život ohrozujúci priebeh.
Nemohla sa nadýchnuť
Jednou z nich je pani Linda, ktorá v nemocnici takmer mesiac bojovala o svoj život. Na krku má ešte pripomienku po tracheotómii a chrípku vníma úplne inak. Teraz by sa dala očkovať. „Nedokázala som sa nadýchnuť,“ hovorí Linda s tým, že to bolo posledné, čo si pamätá po poslednej návšteve u lekára.
Chrípková sezóna vrcholí, v košickej nemocnici pribúda hospitalizovaných s ťažkým priebehom
Zobudila sa v nemocnici, kde netušila, kde je. „Strašidelné, lebo som nevedela, čo sa stalo. Ja som celý mesiac nemala o tom pojem, čo sa so mnou deje,“ pokračovala Linda. Nestačila jej už ani umelá pľúcna ventilácia, tak ju previezli do Ružinova a napojili na prístroj.
Primárka I. kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny LF UK a UNB. MUDr. Katarína Tarabová, PhD. vysvetlila, že v jej prípade došlo vplyvom chrípky typu A k ťažkému priebehu obojstranného zápalu pľúc.
Viacerí skončili v nemocnici
Pre komplikácie sa tak viacerí pacienti dostali do nemocníc. „Sú pacienti, ktorí majú výrazne vyššie riziko komplikácií. To sú pacienti s obezitou, s metabolickým syndrómom, s cukrovkou, s vysokým krvným tlakom, ochoreniami srdca, ochoreniami pľúc,“ dodala Tarabová.
Počet chrípkových ochorení stúpa. Sociálna poisťovňa radí, ako môžete požiadať o dávku ošetrovné pri chorobe dieťaťa
Prednosta kliniky pneumológie, ftizeológie a funkčnej diagnostiky SZU a UNB doc. MUDr. Štefan Laššán, PhD., MPH, upozornil, že chrípka otvára bránu pre následné infekcie, hlavne bakteriálne.
Ako sa chrániť?
Minulý týždeň muselo byť pre zlú epidemiologickú situáciu zatvorených 781 škôlok a škôl, ako informoval Úrad verejného zdravotníctva SR. Odborníci predpokladajú, že chorobnosť by mala ešte rásť dva až tri týždne, a potom by mala klesnúť, nakoľko sa začnú jarné prázdniny.
Úrad zároveň pripomenul, ako sa chrániť pred chrípkou. Odporúča očkovanie najmä pre rizikové skupiny, zaviesť časté nárazové vetranie niekoľkokrát počas dňa, dodržiavať dôslednú a častú hygienu rúk, držať si odstup od chorých a tiež nosiť rúško či repirátor.
Pred ťažkým priebehom chráni hlavne očkovanie. „Očkovanie proti chrípke musí byť každým rokom novou vakcínou. Je to kvôli tomu, že práve tento vírus sa veľmi výrazne mení,“ doplnil na záver Laššán.