Chrípková sezóna sa skončila, celoštátne epidémie neboli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viral infection disease attacking cell abstract idea illustration.
Foto: Gettyimages.com
Slovensko dosahuje veľmi nízku mieru zaočkovanosti proti chrípke v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie

Chrípková sezóna sa skončila, na Slovensku celoštátna epidémia nebola. V krajoch pretrvávali len lokálne chrípkové epidémie.

„Mnohé výchovno-vzdelávacie zariadenia po konzultáciách s príslušnými regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva (RÚVZ) rýchlo zareagovali na šírenie chrípky a stúpajúci počet chorých detí a žiakov prerušením vyučovania. Tým zabránili, aby sa ochorenie v kolektívoch ďalej rozširovalo,“ uviedol hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Dodal, že aktuálnu situáciu v regióne konzultovali s príslušnými RÚVZ aj zdravotnícke zariadenia, ktoré v prípade vysokého výskytu akútnych respiračných ochorení (ARO) vydávali zákaz návštev pre verejnosť. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

Chrípková sezóna trvala od začiatku októbra 2018 do konca apríla.

SARI si v sezóne vyžiadalo 57 obetí

Počas uplynulej chrípkovej sezóny nahlásili všeobecní lekári na Slovensku 1 470 680 ARO, z toho chrípku a chrípke podobné ochorenia v 157 644 prípadoch. Ťažké akútne respiračné ochorenie (SARI), ktoré si vyžaduje hospitalizáciu, bolo potvrdené v 123 prípadoch, 57 osôb zomrelo.

Vírus chrípky bol potvrdený u 40 zosnulých – väčšinou boli laboratórne potvrdené tie vírusy chrípky A, ktoré boli obsiahnuté vo vakcíne proti chrípke. Žiadna z týchto osôb nebola očkovaná proti chrípke. Väčšina z nich mala pridružené chronické ochorenia, čiže patrili do rizikovej skupiny ľudí.

„Komplikácie spojené s chrípkou si často vyžadujú hospitalizáciu a u vysoko rizikových osôb môžu spôsobiť nielen ohrozenie zdravia, ale môžu byť aj príčinou úmrtia. Žiaľ, stále sa stretávame s tým, že veľa osôb chrípku podceňuje. Dokonca si myslia, že pokiaľ netrpia chronickými ochoreniami alebo poruchou imunity, chrípku ľahko prekonajú. Ide však o mylnú predstavu,“ upozornil hlavný hygienik.

„Závažné problémy súvisiace s chrípkou sa môžu vyskytnúť v akomkoľvek veku. Medzi vysoko rizikové osoby patria najmä zdravotnícki pracovníci, tehotné ženy, ľudia s chronickými ochoreniami a osoby s oslabenou imunitou,“ vymenoval Mikas.

Týmto ľuďom odporúča očkovanie proti chrípke ako najúčinnejší spôsob prevencie.

Vakcina_naberanie.jpg
Foto: Photl.com / Lafityor Zx

Zaočkovanosť je pod 5 %

Podľa Úradu verejného zdravotníctva Slovensko dosahuje veľmi nízku mieru zaočkovanosti proti chrípke v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie. Minimálne posledných päť chrípkových sezón je podiel zaočkovanej populácie pod päť percent.

Okrem vnímania chrípky ako banálneho ochorenia je jedným z dôvodov nízkej zaočkovanosti aj možný strach z vedľajších účinkov po očkovaní proti chrípke.

„Frekvencia výskytu vedľajších reakcií po očkovaní je podstatne nižšia v porovnaní s komplikáciami, ktoré môže chrípka spôsobiť najmä v rizikovej skupine ľudí. Vakcína proti chrípke dokáže vyvolať tvorbu ochranných protilátok, ktoré zabraňujú vzniku chrípky, prípadne zmierňujú priebeh ochorenia, znižujú cirkuláciu vírusu v populácii a redukujú počet chorých na chrípku, hospitalizovaných osôb či úmrtí zapríčinených komplikáciami po prekonaní ochorenia,“ podotkol Mikas.

Očkovanie proti chrípke je hradené z verejného zdravotného poistenia.

V európskom regióne, vrátane Slovenska, dominoval v populácii výskyt chrípkových vírusov typu A, ktoré boli obsiahnuté vo vakcínach proti chrípke v sezóne 2018/2019. Vírus chrípky B Phuket, ktorý na Slovensku dominantne cirkuloval v populácii koncom predchádzajúcej chrípkovej sezóny, nebol teraz u nás potvrdený.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR