Stav personálu v niektorých zdravotníckych profesiách na Slovensku je alarmujúci. Na Trend konferencii Zdravotnícky manažment to uviedla riaditeľka odboru zdravotníckeho vzdelávania na ministerstve zdravotníctva Monika Jankechová. Chýbajú najmä lekári a členovia ošetrovateľského tímu – sanitári, praktické sestry a sestry.
Zavedenie praktických sestier pomohlo menším nemocniciam
Okrem už prijatých opatrení sa preto podľa nej uvažuje aj o tom, či neprispôsobiť stredné vzdelávanie na univerzálne s následnou špecializáciou. To by zabezpečilo väčšiu flexibilitu.
Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko potvrdil, že kým vo fakultných a univerzitných nemocniciach je síce dostatok lekárov, ale málo sestier, v menších nemocniciach je situácia opačná.
Niektorí lekári sa už nepripoja na služby erecept vo VšZP, ak používajú operačný systém Windows XP
Menším zariadeniam pomohlo zavedenie praktických sestier, podľa Petka zatiaľ prijali 460 praktických sestier a doplnili tak chýbajúce pozície.
Jedným z opatrení bolo aj navýšenie počtu medikov o 200 v jednom roku. Podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory Mariána Kollára to však nie je len záležitosťou vzdelávania, lekárom podľa neho treba vytvoriť vhodné mzdové a pracovné podmienky aj v praxi.
Sestry postupne starnú
Účastníci konferencie sa zhodli, že kritická je situácia najmä v nedostatku sestier. Ako upozornila prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová, väčšina sestier na Slovensku má po štyridsiatke. „Len 15 % má menej ako 35 rokov,“ zdôraznila Lazorová.
Sestry tak postupne starnú a v najbližších desiatich rokoch odíde do dôchodku tretina z nich.
Slovenské zdravotníctvo by malo mať lepšie výsledky, ale pol miliardy eur je rozdelených neefektívne
Nemá ich pritom kto nahradiť. „Iba 40 % absolventov ošetrovateľstva nastúpi do praxe na Slovensku,“ skonštatovala Lazorová. Záujem o štúdium by pritom podľa nej aj bol, ale fakulty ošetrovateľstva nemajú dostatok pedagógov.
Podľa prezidentky SKSaPA preto treba viac podporovať štúdium. Okrem toho je nevyhnutné aj zlepšiť pracovné podmienky, mzdy, či znížiť byrokratické zaťaženie sestier tým, že budú mať prístup do elektronického zdravotníctva.