Takýto poplatok by tak neplatila ani tá tehotná žena, ktorá navštívi urgentný príjem a jej zhoršený zdravotný stav nemá súvislosť s tehotenstvom a pôrodom.
Poslankyňa NR SR za stranu SaS Jana Cigániková navrhuje, aby boli všetky tehotné ženy plošne oslobodené od 10-eurových poplatkov na urgentných príjmoch. Takýto poplatok by tak neplatila ani tá tehotná žena, ktorá navštívi urgentný príjem a jej zhoršený zdravotný stav nemá súvislosť s tehotenstvom a pôrodom.
Podľa Cigánikovej je drzosťou, aby mala tehotná matka spoplatnenú zdravotnú starostlivosť.
„V prípade rodín má solidárne poistenie zmysel,“ povedala liberálna poslankyňa v parlamentnej rozprave k návrhu zákona o radiačnej ochrane. Spýtala sa, či návštevu tehotnej ženy na urgentnom príjme možno považovať za zneužívanie zdravotnej starostlivosti.
Drucker: Poplatok má demotivovať
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker v záverečnom slove k návrhu zákona poukázal na to, že oslobodenie tehotných žien od poplatkov na urgentných príjmoch v prípade zmeny zdravotného stavu súvisiacej s tehotenstvom, ako to pozmeňujúcim návrhom presadzuje koalícia, je reakciou na náladu v spoločnosti.
„Znenie zákona bolo v poriadku, ale vytvorila sa taká atmosféra v spoločnosti,“ povedal. Ak by sa to však podľa neho „celé uvoľnilo“, ľudia budú navštevovať urgentné príjmy namiesto toho, aby išli za všeobecným lekárom alebo špecialistom. Za 10-eurovým poplatkom na urgentných príjmoch je podľa Druckera snaha o ekonomickú demotiváciu navštevovať urgenty.
Podľa pozmeňujúceho návrhu, ktorý sa nachádza v spoločnej správe k návrhu zákona o radiačnej ochrane, sa má v niektorých prípadoch odpustiť 10-eurový poplatok pre tehotné ženy na urgentných príjmoch.
„Navrhuje sa zabezpečiť, aby bola tehotná poistenka oslobodená od úhrady pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v rámci ústavnej pohotovostnej služby, a to pri akejkoľvek zmene jej zdravotného stavu v súvislosti s tehotenstvom a pôrodom,“ píše sa v spoločnej správe.
Budú môcť aj požiadať o preplatenie poplatku
Zároveň poistenec môže požiadať príslušnú zdravotnú poisťovňu o preplatenie úhrady pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v rámci ústavnej pohotovostnej služby, najneskôr však do 15 dní odo dňa úhrady.
Súčasťou žiadosti o preplatenie úhrady musí byť doklad o zaplatení, ktorým je doklad z registračnej pokladne, príjmový pokladničný doklad alebo doklad, v ktorého texte je potvrdené prijatie sumy, ak ide o hotovostnú platbu, správa o poskytnutej urgentnej zdravotnej starostlivosti.
„Poistenec má nárok na preplatenie úhrady, ak jemu poskytnutá zdravotná starostlivosť bola urgentnou zdravotnou starostlivosťou alebo zdravotnou starostlivosťou, bez poskytnutia ktorej by mohlo byť vážne ohrozené jeho zdravie,“ píše sa v spoločnej správe.