AKTUALIZOVANÉ – Minister zdravotníctva Viliam Čislák podal v pondelok trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy.
K pondelku odišlo zo slovenských nemocníc 540 sestier. Informoval o tom na brífingu minister zdravotníctva SR Viliam Čislák.
„Ľudsky mi je to veľmi ľúto, ale musím povedať, že zdravotná starostlivosť pre všetkých občanov, pre všetkých pacientov, a teda aj v Žilinskom kraji, aj v Prešovskom kraji, je plnohodnotne zabezpečená. Zabezpečujeme adekvátnu zdravotnú starostlivosť, bezpečnú pre pacienta a bezpečnú pre zdravotnícky personál,“ povedal novinárom minister.
Šéf rezortu zároveň podal trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy. Čislákovi sa totiž nepozdávajú vyhlásenia z ostatných dní o ohrození bezpečnosti milióna pacientov. „V danej veci som podal trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy na všetkých tých, ktorí tieto správy v posledných piatich dňoch šírili,“ doplnil minister.
Ako poznamenal Čislák, akútna zdravotná starostlivosť v Prešove a aj v Žiline je zabezpečená na 100 percent. „Čo sa týka elektívnej, teda plánovanej a dlhodobo plánovanej, v Prešove funguje zhruba na 70 percent a v Žiline funguje tak isto, ale každým dňom sa to mení, pretože riaditelia prijímajú nové sestry,“ dodal Čislák.
Minister zdravotníctva vyčíta sestrám, že opustili pacientov. „Je to prvýkrát v histórii Slovenska, a stalo sa to dnes v noci, kedy sestry v žilinskej nemocnici na ARE o polnoci odišli. V prešovskej nemocnici, sestry, ktoré dali výpoveď, asi tri týždne pred tým náhle ochoreli v množstve tisíc percent oproti ostatným rokom, žiadna epidémia v danej oblasti nebola. Prajem im skoré uzdravenie,“ uzavrel Čislák.
Sestry: Minister robí z lokálneho problému celoslovenský
Odchod sestier z prešovskej, žilinskej a trnavskej nemocnice rieši Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR sťahovaním sestier z ostatných nemocníc. Vyhlásila to v pondelok na brífingu prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Iveta Lazorová. „Sám minister tak z lokálneho problému robí problém celoslovenský,“ konštatovala prezidentka.
Lazorová sa pýta, či presunuté sestry boli preškolené v oblasti prístrojového vybavenia. „Vieme, že každá z nemocníc používa na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) iné prístroje, na ktoré sa treba zaškoliť. Treba sa opýtať, či sestry majú špecializáciu na to, aby poskytovali starostlivosť na týchto oddeleniach,“ argumentovala Lazorová.
Komora má informácie z prešovskej nemocnice, že z 39 zdravotníckych pracovníkov, ktorých prijalo riaditeľstvo do pracovného pomeru, je 37 bez platnej registrácie. „Sú to osoby, ktoré boli doteraz na dôchodku aj päť aj šesť rokov, sú to osoby, ktoré aj desať rokov nepracovali v systéme. Všetci dobre vieme, že ministerstvo zdravotníctva a nemocnice, ktoré pod neho patria, by mali byť prvé, ktoré by mali dodržiavať zákon. Týmto spôsobom sa zákon porušuje,“ apeluje Lazorová.
Zodpovednosť za súčasný stav nesie podľa predsedníčky Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Moniky Kaveckej minister zdravotníctva Viliam Čislák, ktorý od 25. novembra minulého roka odmietol so sestrami rokovať.
„Rovnako je tak isto, v takej istej miere zodpovedný aj predseda vlády SR pán Robert Fico, ktorý nás síce pred dvoma dňami prijal, ale nijak zásadnejšie sa k našim návrhom nevyjadril,“ povedala.
Ako ďalej upozornila Kavecká, v Žiline a v Prešove sa neposkytuje zdravotná starostlivosť v takej miere, ako to bolo pred odchodom sestier. „Je to logické, že keď niekde chýba 175 sestier, nemôže byť poskytovaná zdravotná starostlivosť takisto, ako bola predtým,“ dodala.
Ak je zabezpečená zdravotná starostlivosť v plnej miere, ako tvrdil šéf rezortu zdravotníctva, tak sa Kavecká pýta, prečo potom sú do žilinskej nemocnice povolávané sestry z Dolného Kubína, Trstenej a Ružomberka. „Nebudú tieto sestry chýbať napríklad v tých zariadeniach, odkiaľ odchádzajú? To je aké zabezpečenie zdravotnej starostlivosti, keď presúvame personál ako na šachovnici? Dokedy chce ministerstvo takto plátať diery v žilinskej fakultnej nemocnici?“ pýta sa Kavecká.
„Pôsobenie ministra Čisláka sa zapíše do histórie ako čierne obdobie pre všetky slovenské sestry a pôrodné asistentky, ale aj pre celé slovenské zdravotníctvo,“ poznamenala Kavecká.
Optimálnym riešením by bolo podľa nej zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, pretože vláda dlhodobo ignoruje požiadavky sestier. „Chcem vyzvať všetkých politikov, aby situáciu riešili a nebrali to len ako príležitosť na politikárčenie“ uzavrela.
Lekárske odbory: Ministerstvo zavádza
Lekárske odborové združenie (LOZ) na základe svojich informácií z fakultných nemocníc v Prešove a Žiline z pondelňajšieho rána konštatuje, že vyhlásenia Ministerstva zdravotníctva SR o bezproblémovom chode nemocníc sú zavádzajúce.
„Je jasné, že … nie je možné šesťsto sestier, ktoré odišli 1. februára, nahradiť narýchlo pár desiatkami nových, neskúsených a podľa našich informácií často aj nekompetentných,“ uvádza vo vyhlásení šéf lekárskych odborov Peter Visolajský.
Situácia v nemocniciach podľa LOZ nevybuchla tak krízovo ako v roku 2011, ale ako lekári vidia, že v nemocniciach nastali bez sestier vážne problémy s plánovanými operáciami a niektoré akútne stavy nie sú riešené ideálnym spôsobom. „V blízkom čase sa vďaka neriešeniu tejto situácie môže v Žilinskom a Prešovskom kraji rapídne zhoršiť prístup k adekvátnej zdravotnej starostlivosti,“ varuje Visolajský.
Podľa odborárov pri riešení krízovej situácie v zdravotníctve v súčasnosti mimoriadne chýba dialóg. „Vidíme, že nikto z vlády Slovenskej republiky, či už minister zdravotníctva Viliam Čislák, alebo predseda vlády Robert Fico nerokujú so sestrami tak, ako to situácia vyžaduje,“ uviedol šéf LOZ. Ako upozornil, v roku 2011, kedy hromadné výpovede podali lekári, sa situáciu podarilo upokojiť až po intenzívnych rokovaniach.
LOZ podporuje iniciatívu k zvolaniu mimoriadnej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky, aby sa vytvoril priestor na konštruktívnu diskusiu. „Bez diskusie sa nenájdu riešenia a bez riešení budú ohrození pacienti. Vyzývame politické strany, aby zvolali mimoriadnu schôdzu Národnej rady bez toho, aby čakali na to, či sa stane tragédia v našich nemocniciach. Veríme, že aj predseda vlády Robert Fico pod tlakom Národnej rady SR začne konať,“ uzavrel Visolajský.