Health Consumer Powerhouse analyzovalo systémy krajín celej Európy. Po desiatich rokoch zostavovania indexu EHCI vyslovila zopár zaujímavých pozorovaní.
Ako organizácia priznáva, kedysi si myslela, že EÚ bude hrať úlohu pri zlepšovaní zdravotníckych systémov v prospech Európanov. Cezhraničné zdravotníctvo by sa tak mohlo stať silným motorom transparentnosti a integrácie zdravotnej starostlivosti.
To sa však nestalo. „Možno nadšenie národných vlád globálnou zdravotnou starostlivosťou je také obmedzené ako ochota prijať utečencov,“ poznamenáva zakladateľ HCP Johan Hjertqvist.
Na druhej strane však táto nejednotnosť národných systémov nemusí byť podľa neho na škodu. Každý rok EHCI vyzdvihne niekoľko úspešných národných iniciatív, ako napríklad radikálne zlepšenie Slovenska v dostupnosti zdravotnej starostlivosti.
„Možno stratégia jednotného európskeho zdravotníctva by zabrzdila a komplikovala takéto javy. Možno je ponaučením, že žiadna koordinácia je lepšia ako nedorobená, vlažne prijatá,“ poznamenáva Hjertqvist.
V peniazoch to nebude
Finančná kríza priniesla úsporné opatrenia, ako napríklad spomalenie rastu výdavkov na zdravotníctvo. Napriek tomu má však európske zdravotníctvo lepšie výsledky. Rastie počet ľudí prežívajúcich s kardiovaskulárnymi a onkologickými ochoreniami či po mozgovej mŕtvici.
Neprestajne klesá úmrtnosť novorodencov, a to aj v pobaltských štátoch, ktoré finančná kríza zasiahla veľmi silno.
Čakacie listiny peniaze nešetria
Pri študovaní európskych zdravotníckych systémov HCP prišlo k prekvapivému záveru: systémy bez čakacích listín sú lacnejšie. „Čakacie listiny nešetria peniaze – stoja peniaze,“ uvádza správa.
Ako upozorňuje, najdlhšie sa čaká tam, kde všeobecný lekár odporúča na návštevu špecialistu.
Podľa organizácie je to logické – aj vo výrobe je lacnejší proces, ktorý ide bez prerušenia a čakania.
Daňové či poistné systémy?
Zdravotnícke systémy sa v princípe rozdeľujú na dva druhy – bismarckovské (poistné), pri ktorých sú oddelení poskytovatelia od poisťovní, ako je to napríklad na Slovensku, a daňové, kde celú organizáciu má na starosti štát, ako je to vo Veľkej Británii.
Podľa rebríčka EHCI si lepšie vedú poistné systémy, keď v hornej dvanástke ich je väčšina. Daňové systémy fungujú len pre menšie krajiny, keď sa medzi najlepšie krajiny prepracovali len severské krajiny.
Veľké štáty s daňovým systémom, ako sú Veľká Británia, Taliansko a Španielsko, ostali v strede rebríčka.
Dokonalé zdravotníctvo neexistuje
HCP si všíma, že v hodnotení európskych krajín nie je žiadna, ktorá by excelovala vo všetkých kritériách. Aj Holandsko a Švajčiarsko, premianti rebríčka, majú niekoľko negatívne hodnotených položiek.
V rámci jednotlivých kapitol ani jedna krajina nemala stopercentne pozitívne hodnotenie v časti výsledku zdravotnej starostlivosti, farmácie, ani prevencie. V oblasti informovanosti a práv pacientov maximálne skóre dosiahli Holandsko a Nórsko, v kapitole dostupnosti maximum vykázali Slovensko a Švajčiarsko a v rozsahu zdravotnej starostlivosti zase Holandsko a Švédsko.