Čo mohlo byť spúšťačom šírenia koronavírusu v Taliansku? Podľa imunológa aj zápas Ligy majstrov

Taliansko, koronavirus
Foto: SITA/AP

Úvodný osemfinálový zápas futbalovej Ligy majstrov 2019/2020 medzi Atalantou Bergamo a FC Valencia (4:1), ktorý sa konal 19. februára v Miláne, mohol byť podľa talianskeho imunológa Francesca Le Focheho rýchlym spúšťačom šírenia koronavírusu v Bergame a okolí. Práve túto oblasť postihla nákaza najhoršie spomedzi všetkých regiónov Talianska.

Počet obetí prekonal Čínu

Na Apeninskom polostrove diagnostikovali ochorenie COVID-19 už vyše 40-tisícom ľudí a vo štvrtok počet obetí prekonal Čínu, odkiaľ koronavírus prenikol do sveta. Krematóriá v Taliansku nestíhajú pochovávať mŕtvych a s odnášaním rakiev dokonca pomáha armáda.

Viac k téme Koronavírus

„Bergamo je z celosvetového pohľadu veľmi aktívna oblasť. Pre vírus ideálne miesto. Ľudia v tomto regióne boli niekedy až sparťansky pracovití, no s tendenciou podceňovať choroby, ktoré sa zdali byť sezónneho charakteru. Situácii nepomohlo ani správanie sa ľudí, najmä v prvých dňoch po tom, ako sa koronavírus začal šíriť,“ vyhlásil Le Foche pre taliansky denník Corriere dello Sport.

Skúsený lekár sa domnieva, že spomenutý duel LM na milánskom San Sire mohol prispieť k tomu, že koronavírus expresným tempom v priebehu niekoľkých dní paralyzoval väčšiu časť severného Talianska.

„Šírenie vírusu pravdepodobne vyvolalo niekoľko spúšťačov. Medzi najvýraznejšie mohol patriť práve zápas Atalanta Bergamo – Valencia,“ dodal.

Radostné výkriky a objímajúci fanúšikovia

V tomto dueli domáce mužstvo zvíťazilo 4:1 a podľa Le Focheho mohli radostné výkriky po strelených góloch či objímajúci sa fanúšikovia napomôcť k rýchlejšiemu šíreniu vírusu.

„Tento zápas bol vrchol kolektívnej eufórie počas výnimočnej sezóny klubu z Bergama. Na stretnutí boli desiatky tisíc ľudí, ktorí sa nachádzali pár centimetrov od seba. Vírus sa mohol rýchlejšie šíriť najmä časticami, ktoré sa do vzduchu dostali z horných dýchacích ciest, úst a nosa. Skutočnosť, že Atalanta hrala historický zápas, mohla spôsobiť, že sa na štadión vybrali aj ľudia, ktorí napríklad mali horúčku,“ myslí si Le Foche.

Európska futbalová únia (UEFA) v utorok rozhodla o presunutí majstrovstiev Európy na budúci rok. Má tak vzniknúť časový priestor na dokončenie aktuálnej sezóny 2019/2020 pre domáce ligy aj európske pohárové súťaže – ideálne do 30. júna. Le Foche však v tomto nie je optimista.

„Ak sa podarí obmedziť šírenie vírusu v Taliansku, môže mať tendenciu rozpínať sa vo Francúzsku, Nemecku, Španielsku či Anglicku. A prevažne z týchto krajín hrávajú kluby v európskych pohároch. Možným riešením tohto futbalového problému by mohlo byť, že by sa hralo bez akejkoľvek účasti divákov,“ dodal Francesco Le Foche.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Francesco Le Foche