Čo okrem fajčenia vedie k rakovine pľúc?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
37373.jpg
Foto: Freepik

Fajčenie nie je jediný spúšťač rakoviny pľúc. Aké sú ďalšie rizikové faktory?

Rakovina pľúc sa netýka len fajčiarov, hoci tí by sa mali mať najviac na pozore. Každoročne lekári na Slovensku diagnostikujú viac ako 2000 nových prípadov a mnohí pacienti, žiaľ, prichádzajú neskoro. Aké sú príznaky, ktoré by ste nemali prehliadať? Dá sa rakovine pľúc predchádzať?

Alarmujúce čísla

  • Rakovina pľúc je druhé najčastejšie onkologické ochorenie u mužov a tretie u žien na Slovensku.
  • Ochorenie postihuje častejšie mužov, no u žien v niektorých krajinách už predbehlo aj rakovinu prsníka.
  • Až tretina pacientov s rakovinou pľúc nikdy nefajčila.

Fajčenie je hlavným, no nie jediným rizikovým faktorom

Až 9 z 10 prípadov rakoviny pľúc súvisí s fajčením. Cigaretový dym je teda jednoznačne najväčší vinník, no nie jediný. Riziko ochorenia zvyšuje aj pasívne fajčenie, teda dlhodobý pobyt v zadymených priestoroch, a to až o 20 %.

Medzi ďalšie nebezpečné faktory patrí kontakt s azbestom, arzénom, radónom a inými karcinogénmi. Rakovinu pľúc môžu spustiť aj znečistené ovzdušie či genetické predispozície.

Aké príznaky sa spájajú s rakovinou pľúc?

  • pretrvávajúci kašeľ a jeho zmeny
  • časté zápaly pľúc a infekcie dýchacích ciest
  • vykašliavanie krvi, hoci len v malom množstve
  • bolesť v hrudníku, chrbte alebo ramenách
  • chrapot a strata hlasu
  • únava a dýchavičnosť

Ak akýkoľvek z týchto prejavov trvá dlhšie ako dva až tri týždne, treba spozornieť a objednať sa k lekárovi.

Zaraďte do rutiny preventívne opatrenia

Zdravý životný štýl výrazne znižuje riziko vzniku rakoviny. Samozrejmosťou by malo byť nefajčenie a obmedzenie kontaktu s cigaretovým dymom. Ďalej sa odporúča jesť veľa ovocia a zeleniny plných antioxidantov, strukovín a celozrnných výrobkov.

Prospešné je i obmedzenie konzumácie červeného mäsa, údenín a alkoholu. Každý deň by ste si mali vyhradiť polhodinu na pohybové aktivity, udržiavať si zdravú hmotnosť a osvojiť si techniky na zvládanie stresu.

Ľudia, ktorí pracujú so škodlivými látkami, by sa mali poctivo chrániť ochrannými pomôckami (rúškom, respirátorom, okuliarmi, rukavicami a podobne). Toto všetko v kombinácii s pravidelnými preventívnymi prehliadkami tvorí silné základy preto, aby sa vám rakovina pľúc vyhla.

Niekto môže viesť ukážkový život, no aj tak rakovinu dostane. Prečo?

Okrem genetických predispozícií zdedených od rodičov v tom hrajú rolu aj príčiny, ktoré nedokážeme ovplyvniť:

  • náhodné chyby pri replikácii DNA v bunkách,
  • dlhodobé vystavenie karcinogénom z prostredia,
  • oslabenie imunitného systému vekom či chorobami,
  • prirodzené starnutie a opotrebovanie buniek.

Najhoršie je, že rakovina mnohých prekvapí nepripravených. Obvykle nie sme zvyknutí myslieť na to najhoršie a pripravovať sa na katastrofické scenáre, keď je všetko v našom živote v poriadku. Ale keď už niečo také príde, situáciu uľahčí poistenie onkologických chorôb.

Poisťovňa Union ako prvá na Slovensku ponúka UniPrevent poistenie onkologických chorôb. Klienti si môžu zvoliť z troch variantov krytia. Poistné plnenie sa vypláca postupne, podľa fázy liečby v ktorej sa klient nachádza – pri stanovení diagnózy, počas operácie, chemoterapie, rádioterapie aj v čase rekonvalescencie.

Veľkou výhodou je aj možnosť zadarmo pripoistiť všetky svoje deti do 18 rokov na 30 % z poistnej sumy rodiča. Ďalším benefitom je bezplatné overenie diagnózy a liečby u špičkových zahraničných špecialistov.

S poistením UniPrevent sa klienti môžu plne sústrediť na svoj boj s chorobou, bez zbytočných starostí ako zabezpečia seba a svoju rodinu. Finančné prostriedky z poistenia sú k dispozícii na čokoľvek ich rodina v tomto náročnom období potrebuje.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie: Union poisťovňa